Efeler Belediyesi tarafından yapımına başlanan Yüzde Yüz Kadın Emeği ile Tarımsal Ürün Fabrikası’nın temel atma törenine 16 Aralık 2020’de katılmıştık.

Çarşamba günü fabrikanın açılışında yer almak nasip oldu.

Fabrika, 15 ay gibi kısa bir sürede A’dan Z’ye tamamlanarak hizmete sunuldu.

Fabrika açılışı diye gittiğimiz Tepecik Mahallesinde, soğuk havaya rağmen adeta miting görüntüsüyle karşılaştık.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve PM Üyesi Gökhan Günaydın ile CHP Genel Merkezi üst düzeyde temsil edildi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas da açılıştaydı.

Kadın emeği ve tarımın buluştuğu İzmir Köy-Koop Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer de bu anlamlı açılışta yerini aldı.

***

Elbette katılım ve miting görüntüsü etkileyiciydi ancak açılışı yapılan tesisin Efeler için anlamı çok daha önemliydi.

Yıllardan beridir dağlarından yağ, ovalarından bal akan kentimizde yetişen tarım ürünlerinin Türkiye’deki üretim oranı veya kalite sıralamasıyla övünür, aynı zamanda bu ürünlere katma değer kazandıramamakla hayıflanır dururuz.

İşte Tepecik Mahallesinde, değerini tam anlayamadığımız ve katma değerini sağlayamadığımız enginarı Efeler’deki vatandaşlar için yeniden cazip bir geçim kaynağı haline getirecek, ürünümüzü hammadde olmaktan çıkarıp değerini katlayacak bir tesis açıldı.

Efeler ekonomisi için önemli bir yatırım diyebiliriz.

Tarımsal Ürün Fabrikasında Efeler’deki 200 kadın iş imkanı bulacak.

Ülkemizdeki işsizliğin boyutunu hesaba katarsak, adeta ‘ilaç gibi’ bir proje.

***

Yol yapmak, çöp toplamak, park yapmak her belediyenin görevi.

“Görevim bu” deyip mevcutla yetinmeyen, vizyoner projelerle sahaya çıkan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, büyük bir alkışı hak etti.

Bununla da yetinmedi, “İşe ihtiyacı olan çok kişi var, hepinizi burada çalıştıramam ama ben size iş vermeyeceğim, sizi patron yapacağım” dedi Başkan Atay ve ekledi;

“Hepinizi patron yapmaya kararlıyım. Köyde tarlalar kiralayacaksınız. Size söz veriyorum, tohumu benden, fidesi benden, gübresi benden, traktörü benden, mazotu da benden. Elde ettiğiniz ürünleri peşin olarak alacağım. Patron olmaya var mısınız?”

İlçe belediyelerinin borç batağında olduğu bir süreçte, hem kentin marka değerini yükseltecek hem de kadın çalışan istihdamını sağlayacak bu proje üzerine başka söz söylemeye gerek var mı?

Helal olsun Fatih Atay’a!