banner47

KÜLTÜR SANAT

ABD'li tarihçi, İzmir'deki Afro-Türklerin hikayesini dünyaya anlatıyor
ABD'li tarihçi, İzmir'deki Afro-Türklerin hikayesini dünyaya anlatıyor

- Dana Bayramı, Ritim Grubu gibi etkinlikler düzenleyerek hem yurt içi hem de yurt dışında isimlerini duyuran İzmirli Afro-Türkler, ABD'deki Kentucky Üniversitesi Tarih Bölümünden Afro-Amerikalı Doçent Nikki Brown'ın da dikkatini çekti- Brown, yüzyıllar boyu Anadolu'da yaşamış Afrika kökenlilerin hikayelerini dinleyerek belgesellerini çekiyor

Antik Çağ'ın ünlü gladyatör ve sporcularına özel işlenen
Antik Çağ'ın ünlü gladyatör ve sporcularına özel işlenen "strigilis" ziyaretçileriyle buluştu
Yavru cerattalar dünyaca ünlü İztuzu Plajında mavi sularla buluşuyor
Yavru cerattalar dünyaca ünlü İztuzu Plajında mavi sularla buluşuyor

- Muğla'nın Ortaca ilçesindeki plajda iki aylık kuluçka dönemini tamamladıktan sonra yumurtadan çıkan yavru caretta carettaların denize ulaşma yolculuğu dikkatle takip ediliyor- DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska:-"Şu an 600 civarında olan yuva sayımızın 750'lere ulaşmasını bekliyoruz. Sezon sonunda yaklaşık 35 bin yavrunun denize ulaşacağını tahmin ediyoruz"

"Yanık Ülke"nin 12 bin yıllık kanyonu doğaseverlerin ilgisini çekiyor

- Sıcak yaz günlerinde ziyaretçilerine serinleme fırsatı sunan Manisa'nın Salihli ilçesindeki Adala Kanyonu, eşsiz doğası, 25 metre yüksekliğindeki şelalesi, Kız Köprüsü ve çam ormanlarıyla doğa sporcularının önemli uğrak noktası- Jeopark Belediyeler Birliği Turizm Sorumlusu Ali Karataş:- "Su geçişleri, tırmanmalar ve güzergahlar her yaştan vatandaşımıza gayet uygun. Doğayla baş başa zaman geçirmek isteyen herkesi Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı'na ve eşsiz jeositlerimize bekliyoruz"- Salihli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu:- "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı'nın önemli jeositlerinden biri olan kanyon, yürüyüş sporuyla ilgilenenler için önemli güzergahlara sahip"