Panik bozukluğun tipik başlangıç yaşı 20-24 arasında olarak belirtilirken, panik atak kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla görülüyor. Üstelik Türkiye’de her 100 kişiden 4’ü panik atak problemi yaşıyor.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ NEDİR?

Aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan yoğun sıkıntı nöbeti olarak tanımlanan panik atak çoğu zaman kalp krizi veya felç geçirme durumlarıyla karıştırılabiliyor.

Kişinin fiziksel ve psikolojik olarak kendini yoğun huzursuzluk içinde hissetmesi olarak tanımlanan panik atağın belirtilerini ve tedavisini şöyle anlatabiliriz:

PANİK ATAK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Panik atak tedavi edilebilen bir bozukluktur. Panik atağın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin yanı sıra düzenli hayat, düzenli beslenme yeterli uyku ve kafeinli içeceklerden uzak durmanın panik atağı önleyici, aynı zamanda tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır.

PANİK ATAK KADINLARDA İKİ KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Tipik başlangıç yaşı 20-24 arasında görülen panik atak kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülüyor.

PANİK ATAK NEDENLERİ NEDİR?

Panik atak, ameliyat, zor doğum gibi fiziksel stres, işini kaybetme, boşanma gibi duygusal stres hatta kötü beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Panik atak sırasında ilk yardım çok önemlidir.

PANİK ATAK GEÇİREN NE YAPMALI?

Panik atak geçirdiğini düşünen kişi öncelikli olarak oturmalı ve yavaş yavaş, derin derin soluk alıp vermeli. En az 4 saniye süreyle burnundan soluk alıp ve yine en az 4 saniye süreyle sanki ıslık çalıyormuş gibi dudaklarını büzerek soluk vermeli. Bunu birkaç dakika süreyle yapmalı. Paniğin zarar vermeyeceği, tehlikeli olmadığı bilinip, kaygılı düşüncelerin uçup gitmesi sağlamalı.

Unutmamalıdır ki panik, yalnızca gerekmediği bir sırada ortaya çıkan, vücudun doğal bir uyarı düzeneğidir. Kişi kendisine zaman tanımalı ve yavaşlamalı. Soluk alıp verme hızını yavaşlatmalı ve daha sonra yavaş yavaş önceki etkinliklere yeniden başlamalı. Bir panik atağının her zaman sonlandığını kendimize anımsatmalı.

PANİK ATAK OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, terleme, soluğun kesilmesi, uyuşma ya da karıncalanma, bulantı ya da karın ağrısı, ölüm korkusu, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, çarpıntı, kalbin sürekli ya da hızlı vurması, nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, üşüme, ürperme ya da bayılacak gibi olma, titreme ya da sarsılma, kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ya da farklı hissetme, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, kalabalık yerlerden uzak durmak, önceden yapılan aktivitelerden uzak durmak. Panik atak teşhisi konulabilmesi için şu belirtilerden bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlasının bir arada bulunması gerekir.

Bu kriterleri taşıyan kişilerin mutlaka profesyonel destek alması gerekmektedir.

Sevgiyle kalın.