Ceviz içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde beyin ve zekâ gelişimini destekler. Bu yağ asitleri başta kalp sağlığı olmak üzere vücudumuz için çok büyük faydaları olan yağ asitleridir. Fosfor ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve dişleri güçlendirir. Potasyum açısından oldukça zengin olan ceviz, sinirlerin uyarımını sağlayarak, kas dokusunun çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği magnezyum ile kasları rahatlatıcı rol oynar. Düzenli ceviz tüketiminin kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışkanlığının normal düzeyde (tansiyon kontrolü) kalmasını sağlar. Yorgunluğu ve halsizliği giderir.

Sert kabuğu içerisindeki yenen ceviz aynı beyin görünümüne sahiptir. Günde bir avuç ceviz yemenin kalp hastalıkları, Alzheimer, diyabet, kabızlık ve sindirim sorunlarına iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Yapılan yeni araştırmalarda ceviz tüketiminin, kanserden koruyucu etkisi olduğu ve bağırsak sistemine olumlu etkilerinin olduğu da tespit edildi. İşte cevizin faydaları üzerinde yapılan araştırmalardan birkaçı:

  • Experimental Biology 2015 Araştırmaları, cevizin kanseri, bilişsel gelişimi, doğurganlığı ( fertilite ) nasıl etkilediğini gösteren ve 20 yıldan fazla yürütülmekte olan 159’u aşkın çeşitli yayımlanmış makaleleri destekleyerek, sağlıklı diyetin bir parçası olan ceviz tüketiminin her gün mutlaka olması gerektiğini söylüyor.

  • Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Dr. Lenore Arab liderliğinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ceviz tüketimi bellek, konsantrasyon ve bilgi işleme hızı testleri dahil olmak suretiyle bilişsel fonksiyon testlerinde performansı artırabiliyor. Bilişsel fonksiyon, yaş, cinsiyet ve etnik kökene bakılmaksızın ceviz yiyen her erişkinde yükseliyor.

  • Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30, inme riskinin ise %49 azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır.

  • Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yerfıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir.

Cevizin Kilo Vermede Etkisi Kanıtlandı

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, ceviz kilo vermeye de yardımcı oluyor. Araştırmacılar doymamış yağ bakımından zengin yiyeceklerle beslenmenin kilo vermede düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetler kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Yaklaşık 25 gram ( 5 adet ) dış kabuğu soyulmuş ceviz 164 kaloridir. Folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Her gün bir avuç (25 g) ceviz yiyerek omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık %90’ını alarak önerilen günlük doz alımını sağlayabilirsiniz.

Hem taze hem de kuru haliyle tüketilebilen ceviz, salata çeşitlerinden et yemeklerine, pastalardan soslara, çorbalardan makarnalara kadar konulduğu her yemeğe benzersiz bir tat katıyor. Ceviz tüm dünya mutfaklarında olduğu gibi Türk mutfağında da çok özel bir yere sahiptir.