C vitamini insan vücudunda depolanmayan dolayısıyla besinlerle alınması zorunlu olan bir vitamin türüdür. Grip ve soğuk algınlığı oluşmasına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili vitamin : C vitamini. Sadece kış ayları değil her mevsim bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için C vitaminine ihtiyaç var. Ayrıca cildin kolajen üretebilmesi, bağ dokuların, damarların ve kıkırdağın yenilenebilmesi için C vitamini gereklidir.

vitamini eksikliği bazı kalp hastalıklarına ve kanser hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Ayrıca diş ve diş eti hastalıkları, cilt ve saçlarla ilgili rahatsızlıkların sebebi C vitamini eksikliği olabilir.

Besinlerin 100 gramlarında bulunan C vitamini içeriği

Kuşburnu (400 mg C vit.), maydanoz (172 mg C vit.), taze biber (128 mg C vit.), roka (120 mg C vit.), kivi (100 mg C vit.), tere (87 mg C vit.), karnabahar (78 mg C vit.), kırmızı lahana (61 mg C vit.), ıspanak (51 mg C vit.), portakal (50 mg C vit.), beyaz lahana (47 mg C vit.), greyfurt (38 mg C vit.), mandalina (31 mg C vit.), domates (23 mg C vit.).

C vitamininin günlük tüketimi 100-150 mg arasında olduğunda vücut tarafından %75'i emiliyor. Dolayısıyla iki adet mandalina veya bir adet kivi ile kahvaltıda tüketeceğimiz maydonoz, tere, limon günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamamızı sağlıyor.

Doğru Pişirme Yöntemi

Dikkat! Pek çok sebze pişirildikten sonra C vitamini değerini kaybediyor. Örneği C vitamini bakımından zengin brokolinin sadece 3-4 dk haşlanması veya buharda pişirilmesi C vitamini değerini yaklaşık %25 azaltıyor. Daha uzun sürede pişirmek ise (15-20 dk) vitaminin %50 kaybolmasına neden oluyor. Bu yüzden çiğ olarak tüketilmeli yada çok az haşlanmalı ya da pişirilmelidir.