Popüler zayıflama programları

Herkes nasıl zayıflayacağını öğrenmek istiyor. Hem de o kadar çok istiyor ki Amerikalılar zayıflama ürün ve programlarına her yıl 40 milyar dolar harcıyor. İnsanların peşine düştüğü sihirli formülü satan kitaplar her zaman çok satan kitaplar listesinde baş sıraları tutuyor. Fakat unutulmamalıdır ki önemli olan kısa değil uzun vadede sağlıklı yiyeceklerle kilo kontrolünü sağlamak, bu düzeni bir yaşam biçimi haline getirmek. Birkaç hafta ya da birkaç aylığına kilo verip sonra bu verdiklerinizi geri almanın - verilen kilolar çok fazla olsa bile - bir yararı olduğuna ilişkin hiçbir kanıt yoktur. Kilo vermenin sağlığa faydasının ancak onu sürdürebilirseniz söz konusu olacağını unutmayın. Zayıflama programlarında hızlıca verilen kilonun geri dönme riskinin de fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden önemli olan diyeti bir yaşam şekil haline getirmek, uzun vadede hedefe ulaşmak ve uzun vadede hedefi korumak olduğu unutulmamalıdır.

Peki diyette yağı mı karbonhidratı mı azaltmalı?

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre diyetlerde yağı azaltmanın karbonhidratı azaltmaya göre daha fazla yağ kaybı sağladığını ortaya koymuştur. Araştırmacılar diyetleri ve egzersizleri kontrol altında olan kişileri incelemiştir. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün analizlerine göre alınan kalori azaltıldığında yağ kaybı gerçekleşmekte ancak yağ alımı azaltıldığında bireylerin yağ kaybı olduğu ortaya konmuştur.

Amerika Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsünden Dr. Kevin Hall’a göre karbonhidratı azalttığınızda yağ kaybı sağlanacağı kesin ancak yağı azalttığınızda kaybedeceğiniz yağ miktarından kesinlikle fazla değil. Bu sebeple sadece karbonhidratı azaltmak kilo vermek için kesinlikle mantıklı bir hareket değil.

19 obez kişi ile yapılan ve günlük 2700 kalori verilen başka bir çalışmada, bireylerin iki hafta sonunda kalori miktarları yağ ve karbonhidrat alımını kısıtlayarak üçte bir oranında azaltılmış. Çalışma sonucuna göre her iki yöntemde altı gün sonra yağı azaltan bireyler 463 g kaybederken karbonhidratı azaltanlar 245 g yağ kaybetmiştir.

Bu çalışmaların sonucuna göre özellikle karbonhidratın azaltılmasını savunan diyetlerin (Dukan Diyeti, Karatay Diyeti) maskesinin düştüğünü görüyoruz. Çalışmalar özellikle düşük glisemik indeksli tam tahıllı gıdaların sağlıklı gıdalar olduğunu ortaya koymuştur.