Enerji alımı ve harcaması arasındaki dengesizlik, obezite oluşumundaki en önemli etmen. Obezite kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, inme ve kanser türleri riskini artıran ve yaşam boyunca süren kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağı obezitesi, mortalite ve morbidite ile yakından ilişkilidir. Çocukluk çağındaki vücut ağırlığı, yetişkin dönemdeki ağırlığın göstergesi olup, obez çocukların %20-50’sinin yetişkin dönemde obez olduğu bildirilmiştir (WHO)

Harvard Büyüme Çalışmasına göre adolesan dönemde toplu olma, yetişkin dönemde toplu olmaya kıyasla birçok hastalık riski için daha güçlü bir göstergedir. Obezite kardiyovasküler hastalıklar, diabet, inme ve kanser türleri, riskini artıran, gelecekte sağlığı anlamlı şekilde etkileyen ve yaşam boyunca süren kronik bir hastalıktır.(Gortmaker ve ark)

Sağlıklı beslenme ile obezitenin önüne geçebilirsiniz. Beslenme, kişiye özgüdür ve kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, vücut yapısı, mevcut hastalıklarına göre farklılık gösterir. Yaşam boyu zinde ve enerjik kalmanız için doğru bir beslenme alışkanlığını benimsemek sağlığınıza olumlu yatırımı yapar.

Kilo verememenizin nedeni bu 3 sebep olabilir

“Ne yaparsam yapıyım kilo veremiyorum” diyorsanız tiroit hormonunuz yavaş çalışıyor, demir veya D vitamini eksikliği yaşıyor veya insülin direnci ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. İç hastalıkları kontrolünde 6 ayda bir kan tahlili yaptırmayı ihmal etmeyin.

Mutsuzken, üzgünken, stresliyken çok yemek yiyenlerden misiniz?

Araştırmalar gösteriyor ki çoğu insanın normalden fazla miktarda yemek yemesinin sebebi %75 oranında duygusal sebepler. Özellikle stres, sıkıntı ve üzüntü yemek yeme ataklarını tetikliyor ve yoğun stres altında yenen bu yemekler bireylerin kendilerini daha kötü hissetmesine sebep oluyor. Sağlıklı beslenme ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.