banner47

Aydın için önemli uyarı

Bahçenizde bulursanız sakın dokunmayın

Aydın için önemli uyarı
banner68
banner90

Aydın’da kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında yaban hayvanları için havadan aşılama yapılacak. Yetkililer aşıların vatandaşlar tarafından bulunması halinde dokunulmaması konusunda uyardı. Vatandaşların bu yemleri bahçelerinde bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları istendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Türkiye’de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini” isimli proje kapsamında harekete geçti. Kuduz ile mücadele için hastalığın görüldüğü 26 ilde 3 yıl süreyle senede iki kez olmak üzere havadan aşılama yapılacak. 225 bin kilometrelik alanda gerçekleştirilecek çalışmanın 29 Nisan 2019 tarihinde başlaması bekleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama da Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden geldi. Tilkilerin havadan atılan köfte şeklindeki kapsüllü yemler kullanılarak aşılanacağı bildirilerek diğer hayvanlar için de enjeksiyon yönteminin kullanılacağı bildirildi.

Proje kapsamında tilkilerin dolaştığı bölgelere aşı yemlerinin bırakılacağı ifade edilerek yemin ortasında bulunan aşıların kokusu ve lezzeti ile tilkileri kendine çekeceğine dikkat çekildi. Tilkilerin bu yemleri vücuduna alması ile birlikte hayvanların hastalığa karşı bağışıklık kazanması hedefleniyor.

Öte yandan yetkililer aşıların vatandaşlar tarafından bulunması halinde dokunulmaması konusunda uyardı. Vatandaşların bu yemleri bahçelerinde bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları istendi.

banner81
YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER