Herkese merhabalar.

      Yirmi yılı aşkın süredir her ne kadar mobil telefon servis kısmında, yani mutfağında çalışsam da, ‘bize yararı olduğu kadar zararı nedir bu telefonların, bu kadar yaşamımızı kolaylaştırıyor da bizden aldıkları ne?’ diye düşünmeden geçemem.

    Ülkemizde ve yurtdışında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, telefonumuzun esiri olmuşuz. Geçmişte özel hayatımızda kullandığımız akıllı cep telefonları, şimdilerde iş yaşamımızda oldukça sık kullanılıyor. Artık eğitimde de kullanılması sebebi ile neredeyse elimizden hiç düşmez hale geldi. Sabah alarmı ile başlayan serüvenimiz, gece uyumadan dakikalar öncesine kadar devam ediyor.

     Telefon bağımlılığımız mental ve fiziksel problemler oluşturuyor. Yapılan araştırmalarda, kullanıcıların % 46’sı telefonunu devamlı kontrol etme ihtiyacı hissettiğini söylerken, % 32’si çok fazla telefon kullanımı  yüzünden aile veya arkadaşlarıyla bir arada olduklarında ‘yüz yüze’ iletişim kuramadıklarını ifade ediyor. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek fakat fazla kullanılmasının da zarar verdiği açıkça ortadadır. Ayrıca ebeveyn olarak çocuklarımızın telefon kullanım kontrolüne rehberlik yapmamız gerekmektedir. Çünkü aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle, bugün dijital teknoloji kullanımı, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda dikkat sorunları, agresif davranışlar, obezite ve uyku sorunları ile ilişkilendiriliyor. Oyun oynama, yemek yeme ve uyku için  ayrılması gereken zamanın kötüye kullanımına sebep oluyor.

     Buradan sizlere pratik önerilerimi paylaşmaktan keyif duyacağım;

* Evinizde teknolojinin nerelerde kullanabileceğine dair net kurallar koymanız önemlidir.

* Teknolojisiz alan ve saatler yaratmak gayet etkili sonuçlar verebilir.

* Yatmadan bir saat önce ekranla ilişkinin kesilmesi uykuya geçişi kolaylaştırır.

* Teknolojik cihazlarla bir arada uyumanın uyku kalitesini düşürdüğü, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

* Teknoloji kullanımında bilinçli aralar vermek de son derece önemlidir. Uzmanlar, bazı rahatsızlıklar duymaya başladığımızda kısa bir mola vermeyi ve ekran başından uzaklaşmayı tavsiye ediyorlar.

Son olarak pandemi döneminde telefonumuzu dezenfekte ederken, peçeteye az dezenfektan veya kolonya dökerek yüzeyleri temizleyip, ardından hemen kurulamamız gerektiğinin önemli olduğunu hatırlatır, sağlıklı bir yaşam dilerim.