banner47

Aydın'da dev eylem! (Video haber)

Kent Meydanı'na yürüdüler

Aydın'da dev eylem! (Video haber)
banner68
banner90

Aydın’da Çiftlik Sahası’nda yapılması planlanan jeotermal tesise tepki gösteren çevreciler, ellerinde dövizlerle yürüyüş gerçekleştirdi.

Aydın’daki çevreci sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımı ile Çiftlik Sahası’nda yapılması planlanan jeotermal tesis için ‘Jeotermale Hayır’ yürüyüşü düzenlendi.


Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan kalabalık grup, ellerinde dövizlerle yürüyüş yaptı. Kadınların ve çocukların yoğun olduğu çevreci grup, Aydın Büyükşehir Belediyesi önünden Aydın Atatürk Kent Meydanına kadar “Aydın susma kanser olma” sloganları atarak yürüdü.

Yürüyüşe Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ve aday adayı Fatih Atay da katıldı.

Polis kontrolü altında Atatürk Kent Meydanı’nda toplanan kalabalık burada yapılan basın açıklamasının ardından sorunsuz bir şekilde dağıldı.

“KURALLARA AYKIRI”Çevreciler adına konuşan Avukat Akın Yakan, “Yapılmak istenen jeotermal tesis, Efeler’e bağlı Mimar Sinan Mahallesi’ne kuş uçumu bin 500 metre, bin metre civarında bir yakınlıkta. Bu kadar yerleşim yerlerine yakın noktalarda jeotermal santral kurulması açıkça yasalara ve tüm ulusal, uluslararası kurallara aykırı. Burada jeotermal tesis kurulmak istenen alan birinci sınıf tarım alanı. Birinci sınıf tarım alanı, zeytinlik alanları, incir bahçelerinin içine hiçbir şekilde jeotermal santral yapılamaz. Zeytinciliğin korunması hakkındaki kanun ve buna bağlı yönetmenliğin 20 ve 22 maddeleri zeytinlik alanlarda merkezden 3 kilometre yarıçaplı bir dairenin içerisinde herhangi bir sanayi kuruluşunun, her hangi bir fabrikanın, her hangi bir tesisin kurulması kesinlikle yasaya aykırı. Bugüne kadar iptal edilen ÇED dosyalarının hepsinin altından bunlar yatıyor. Sulama alanları içerisinde santral yapmazsınız. Şu anda santral yapılması hedeflenen alan İkizdere Barajı’nın hemen altında yer alıyor. Tüm yer altı sularının, İkizdere Barajının doğrudan doğruya kirlenme riski var” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 16:59
YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER