banner47

Gönüllü Psikologlar Görev Başında

Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi olarak Ege Bölgesi’nde yaşayan kişilere yönelik çevrimiçi (online) psikososyal destek hizmetlerimizi başlattık. Bu hizmet tamamen ücretsiz. COVID-19 salgınından doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen herkes faydalanabilir. Salgınla ilgili görev alan sağlık çalışanlarına; enfekte olup tedavi gören, yakınlarını kaybeden, virüs şüphesiyle karantinaya alınan, izolasyon sürecinden etkilenen, çalışmak zorunda olan ve 65 yaş üstü olan kişilere ulaşmak öncelikli hedefimiz.

Yapılması gereken tek şey 0 850 307 03 35 nolu telefonun aranması. Arama yaptığınızda operatörle karşılaşmayacaksınız. Derneğimizin üyesi olan bir arkadaşımız sizinle ilk teması kuruyor. Triaj denen bu basamakta bilgi alma - ön değerlendirme görüşmesi yapılıyor ve temel psikososyal destek veriliyor. Değerlendirme sonucunda uygun yerlere yönlendiriliyorsunuz. Eğer ileri düzey psikososyal destek ihtiyacınız varsa, en kısa sürede psikoloğunuzla randevunuz oluşturuluyor.

Aramalarda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bazen hatlarımız yoğun olduğunda beklemede kalabilirsiniz veya konuşma başladığı halde teknik bir sebeple hat kopabilir. Böyle durumlarda lütfen tekrar arayınız. Ayrıca gizlilik konusunda da içiniz rahat olsun; kişisel hakların korunması kanunu ve kendi etik yönetmeliğimiz gereği bu konuda azami özeni gösteriyoruz.

Dayanışma ruhunun çok daha önem kazandığı salgın sürecinde, biz de elimizi taşın altına koyduk. Çok güzel bir ekip olduk. Aslında derneğimiz pek çok toplumsal olayda, afetlerde hep gönüllü hizmetlerde bulundu; ancak medyaya yeterince yansımadı. Özellikle deprem bölgelerinde pek çok faaliyet yürütüldü. Önceki olaylarda biz insanlara gidiyorduk, çünkü belli bir bölge ile sınırlıydı. Ancak şimdi çok farklı, bu küresel bir afet, belli bir yeri yok. Bu yüzden, Ege Bölgesi’nde yaşayanlar hizmetimizden haberdar edilirse, psikolojik desteğe ihtiyacı olan pek çok kişinin bize ulaşmasını sağlayabiliriz.

Her birey yaşadığı travmadan farklı etkilenir. Hiç etkilenmemiş gibi görünen bir tanıdığınız, aslında çok zorluk çekiyor ama bunu size söylemeye çekiniyor olabilir. Bu sebeple, lütfen yakınlarınızı ve çevrenizi hizmetimizle ilgili bilgilendiriniz.

Haftanın altı günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında biz görevimizin başındayız.

YORUM EKLE