banner47
r

Bakandan Aydın’daki jeotermaller hakkında açıklama

CHP’li Bülbül sordu

Bakandan Aydın’daki jeotermaller hakkında açıklama
banner68
banner108

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, JES’ler ve Aydın’da jeotermalden kaynaklı olduğu iddia edilen çürük yumurta kokusu ile ilgili soru önergesi verdi. Koku hakkında açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hidrojen Sülfür çürük yumurta kokusu ile çok düşük konsantrasyonlarda algılanabilir ve yüksek entalpili (elektrik üretimine uygun) jeotermal alanlarının karakteristik bir göstergesidir” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’daki Jeotermal Enerji Santrallerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“JES’lerin ekosisteme ve insan sağlığına etkilerine dair periyodik olarak inceleme yapılıyor mu?” sorusuna Bakan Dönmez, “Çevrenin korunmasıyla ilgili tedbirlerin alınıp alınmadığı İl Özel İdaresi ya da Valilik tarafından denetlenmektedir” diyerek sorumluluğun bakanlıkta olmadığını söyledi.

ÇÜRÜK YUMURTA KOKUSU JES’TEN Mİ?

Aydın’da özellikle JES’lerin olduğu alanlarda vatandaşlar tarafında hissedilen ‘çürük yumurta’ kokusunun kaynağına dair soruya ise Bakan Dönmez, “Hidrojen Sülfür çürük yumurta kokusu ile çok düşük konsantrasyonlarda algılanabilir ve yüksek entalpili (elektrik üretimine uygun) jeotermal alanlarının karakteristik bir göstergesidir” diyerek yanıt verdi.  

Bakan Dönmez, Aydın’da yapılması planlanan 9 JES’in daha olduğunu ve bölgede yaşayan vatandaşların projelerle ilgili yapılan toplantılarla bilgilendirildiğini ve projeye ilişkin önerilerinin alındığını belirtti.

“İNSAN HAYATINI HİÇE SAYIYORLAR”

Konu hakkında açıklamada bulunan CHP’li Bülbül, “JES’lerin ekonomik faydasından önce, ortaya çıkan kimyasalların insan hayatı, hayvanlar, tarımsal ürünler ve ekosistem üzerindeki etkileri konuşulmalı. 2007 yılında çıkarılan yasanın ardından Aydın’da toprakların yüzde 85'inin jeotermal santral kurulumuna açıldı. Şimdi Türkiye’deki toplam JES’lerin yüzde 58’i Aydın’da. JES’ler yüzünden havadaki kükürt oranı yükselmiş, tarımsal ürünlerde ağır metal artıkları tespit edilmiş, bölge halkında kanser vakaları artmıştır. Ancak ne yazık ki hükümet, JES’lerin verdiği hasarı normalleştirmenin derdine düşmüş durumda. Çürük yumurta kokusunu JES’in fıtratından sayanlar insan hayatını da hiçe saymaktadırlar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER