banner47

Aydın’da kaymakamlığın logosu değişecek

Yeni logoda ne yer alacak?

Aydın’da kaymakamlığın logosu değişecek
banner68
banner108

Aydın Gaşağı’ olarak bilinen Tüllüşah isimli endemik bitki, Kuşadası Kaymakamlığı’nın logosunda yer alacak.

‘Aydın Gaşağı’ (Tüllüşah) Eylem Planı 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı, Kuşadası Kaymakamlığı’nda gerçekleştirildi.

Adını Samson Dağları’nın antik ismi Mykale’den alan Kuşadası Tülüşahı / Aydın Gaşağı (Rhaponticoides mykalea) isimli endemik bitkinin Kuşadası Kaymakamlığı logosunda yer almasına karar verildi.

Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, bitkinin endemik bir tür olması ve çiçeklenme mevsiminin yaz günlerine rastlaması nedeniyle, Kuşadası’nda botanik turizmine önemli katkı yapacağı, hem yaşam alanlarının korunması hem de turizme kazandırılması için bu çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Kaymakamlık logosunda değişiklik yapılacağı, logoda Tüllüşah’ın da yer alacağını açıklandı.

YAPILACAK ÇALIŞMALAR


Öncelikle turistlerin ilk durağı ve konaklama alanı olan otellerde bitkiyi tanıtan Türkçe-İngilizce posterlerin asılması sağlanacak.

Aydın DKMP Şube Müdürlüğü, ADÜ Biyoloji Bölümü, Kuşadası Belediyesi, EKODOSD ve Yaylaköy muhtarlığı, belediyeye ait çevrili koruma alanında işbirliği çalışmalarının sürdürürken, bir yandan da IUCN tehlike kategorisinde “CR” (Kritik Tehlikede) olarak değerlendirilen bitkinin yaşam alanlarının, yapılaşmalar ve diğer tehditlerden nasıl korunacağıyla ilgili çalışmalar yapılacak.

Daha önce Tülüşahların Güvercinada’ya taşıması yapılmıştı. Taşımadan sonra Tülüşahlarda başarı sağlanmış ve bitki çiçek açmıştı. Taşıması yapılan Tülüşahlardan çıkan tohumların bu yıl ilk defa tuttuğu ve bunun da önemli bir başarı olduğu görüldü. Çıkan tohumların Güvercinada içinde bulunan tavşan gibi hayvanların zarar vermesini önlemek için, tohumlar büyüyünceye kadar geçici olarak çitlerle çevrilerek korumaya alındı. Tohumdan yetiştirme başarılı olduğu takdirde, Kuşadası’nın gerek kent içinde gerekse dışındaki doğal alanlarda Tülüşahın yetiştirilmesi yapılacak. Kamu Kurumları, Yerel yönetim, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle yapılan bu çalışmalar sürdürülecek.

         

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER