banner47

Çine’yi Eşiyok mu yönetecek?

Aydın’da yerel seçim hareketli geçecek. En azından bu düşüncemiz, aday adaylığı sürecinin tamamlanıp adayların kesinleşeceği tarihe kadar böyle. O tarih geldiğinde, kimin hangi adayı seçtiği üzerinden yeniden bir değerlendirme gereği hasıl olacak.

CHP’de, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir tartışma yok. Kesinleşen 5 ilçedeki adayların dışında da parti içi çalışmalar ve kulis faaliyetleri devam ediyor. AK Parti’de ise hem Büyükşehir Belediye Başkan adayını hem de ilçe belediye başkan adaylarını merakla bekliyoruz.

Aydın Kulis’teki yazılarımızda farklı ilçelere mercek tutup tek tek tabloyu görmeye çalışacağız. Her ne kadar her etkeni göz önünde bulundurmaya çalışsak da (istemeyerek de olsa) eksik bıraktığımız noktalar olacaktır. Bu yazımızın konusu ise Çine.

1999 yerel seçiminde Osman Aydın’ın kazandığı Çine Belediye Başkanlığı, 20 yıldır CHP’nin elinde. Osman Aydın’ın ardından Belediye Başkanlığına gelen Enver Salih Dinçer de yeniden adaylığını kesinleştirdi. Adaylığında, Büyükşehir’le uyumlu çalışmasının etkisi çok büyük. Büyükşehir’in gücünü arkasında hisseden Dinçer, bu seçimde de tartışmasız oldukça iddialı.

Elbette 20 yıllık iktidarın gücü kadar yıpranmışlığı da CHP’nin önüne çıkacak. Yönetimden memnun olanlar kadar olmayanlar da sandığa gidecek. Hangi tarafın daha ağır bastığını 31 Mart 2019 akşamı görülecek.

ÇİNE’DE SEÇİM SONUCUNU MERKEZ SAĞ BELİRLEYECEK

1999 yılında ve ondan sonraki 20 yılda yapılan her seçimde CHP Çine’den zaferle ayrıldı. Bunun nedeni salt CHP’nin kemik oyları değil tabi ki. Önceleri merkez sağ partilere oy veren, bu partilerin gücünü kaybetmesiyle CHP’ye yönelen vatandaşlar; başka bir tabirle, CHP’nin bu vatandaşların oyunu kazanması Çine’deki sonucu etkileyen en önemli faktör. Mustafa Savaş’ın memleketi Çine’de 24 Haziran’da ilk kez kazanan AK Parti, merkez sağ oyları kazandığı takdirde seçimin de kazananı olacak. Peki, AK Parti bunun için ne yapıyor?

AK PARTİ’NİN ADAYI KİM OLACAK?

Çine Belediye Başkanı olmak için AK Parti’ye müracaat eden 4 isim var. Lojistik ve maden sektöründe faaliyet gösteren iş adamı Bircan Kömürcüoğlu, CHP’den ayrılan Belediye Meclis üyesi Mithat Burhan Kandemir, esnaf Halit Güler ve Çine siyasetinin genç isimlerinden Mutlu Menderes Eşiyok.

Halit Güler, AK Parti camiasında eskiden beri yer alan, bir dönem partiden uzak kalsa da tam anlamıyla kopmayan, renkli, güler yüzlü, çevresinde sevilen bir kişilik. Bu nitelikler aday olmasına yetecek mi? Bilmiyoruz.

TRANSFER ADAY KONTENJANI DOLDU

Mithat Burhan Kandemir siyasetin hem genç hem tecrübeli isimlerinden biri. Ancak önemli bir dezavantajı var. Önceki dönem belediye meclis üyeliğine seçildiği CHP’den henüz Mayıs ayında ayrılıp AK Parti’ye katılması, belki farklı bir zaman dilimlerinde avantaj olabilirdi. Didim’de Mümin Kamacı, Kuşadası’nda Esat Altungün isimleri konuşulurken, AK Parti’nin Çine gibi sembolik bir ilçede daha transfer adaya şans vermesi zor.

 ‘EŞİYOK’ BU KEZ KAZANABİLİR Mİ?

Mutlu Menderes Eşiyok, Çine’nin en genç belediye başkan aday adayı. Ekonomik rahatlığı nedeniyle bugüne kadar kamuoyunda öne çıktı. Genç, dinamik ve ekonomik rahatlığı olan bir aday, AK Parti’ye büyük yarar sağlardı. ‘Sağlardı’ diyoruz, zira Mutlu Menderes Eşiyok’un da, Eşiyok’la AK Parti’nin de kazanma şansı oldukça az. Kendisinin olmasa da ‘Eşiyok’ soyadının daha önce ‘kaybedenler’ listesine girmesi, Mutlu Menderes’in hanesindeki en büyük eksi. Sadece ‘kaybetmek’ değil, mağlubiyetin arkasındaki nedenlerin de iyi sorgulanması gerekiyor.

KÖMÜRCÜOĞLU ADAY GÖSTERİLİR Mİ?

AK Parti Çine’de mevcut aday adaylarından biri de Bircan Kömürcüoğlu. Kömürcüoğlu, Çine ekonomisine bugüne kadar önemli katkılar sağlamış. Siyasette de oldukça eski. 1997 yılında ANAP Gençlik Kolları’nda başladığı siyasete kısa süre ara verse de yolu 2007 yılında AK Parti ile kesişiyor. AK Parti’nin kapatma davası ile boğuştuğu, zor yıllar olması bakımından önemli. İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve kısa süreli İl Yöneticiliği deneyimi var. Şimdi ise Çine Belediyesi’ni kazanmak istiyor. Başarabilir mi? Onu da aday olursa, 31 Mart 2019 akşamı göreceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan gundoğudu
Erhan gundoğudu - 9 ay Önce

Bircan kömurcu oğlu bugun yillardir cineye bişeyler kazandirmak icin herzaman cabalayan bir kisilik sahibi sunu diyorum cinenin ak belediyeciliğe kavuşmanin zamani coktan geldi geciyo bugun diyer belediye baskan adaylarina basarilar diliyorum ama bu secim çine icin cok onemli hayirlisi olsun herkez icin

Mahmut ateşli
Mahmut ateşli - 9 ay Önce

kimseyi geçmişiyle yargılamayın , mu milletin genç ve dinamik beyinlere ihtiyacı var , mutlu Menderes Eşiyok kültürlü ve azimli bir gençtir , Artık Çine’ye böyle genç beyinlerin hakim olmadı gerekiyor