Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV)tarafından açıldığı günden bu yana ulusal ve uluslararası alanda önem taşıyan sergilere ev sahipliği yapan Ada Modern Sanat Galerisi’nin son konuğu “resmin şairi” olarak bilinen Prof. Dr. Devrim Erbil oldu. Usta ressamın tüm sanat serüveni boyunca ürettiği eserlerin yer aldığı özel seçkiden oluşan ve küratörlüğünü sanat yazarı İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı “Kuşadası’na Sevgilerle” isimli sergi Ada Modern Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir törenle açıldı. Açılışa, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, ressam Prof. Dr. Devrim Erbil, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.    

Prof. Dr. Devrim Erbil’in farklı dönemlerde yaptığı İstanbul, Paris ve Londra resimleri ile o resimlerden oluşan tapestry olarak bilinen halı resimlerin yer aldığı eserlerden oluşan sergi çok küçük bir retrospektif aura ile sunuluyor. Halı sanatını yaşatmanın ve resmi halıya dönüştürmenin öncülüğünü yapmış bir sanatçı olan ve resmi yalnızca duvarlara asılı tablolar olarak görmeyen, değişik objelere de dönüştüren çağdaş bir usta olan Prof. Dr. Devrim Erbil’in eserleri, 5 Kasım tarihine kadar Ada Modern Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Açılışta konuşan KUSAV Başkanı Levent Köylü, “Bugün Türk sanatının öncü ustalarından ressam Prof. Dr. Devrim Erbil’in çok değerli eserlerini sizlerle buluşturmanın mutluğunu yaşıyorum. Devrim Erbil’in eserlerini sergilemek için aylarca ve yıllarca sıra bekleyen galeriler var. Kendisi bizi kırmayarak eserlerine ev sahipliği yamamıza izin verdi. Bu nedenle de kendisine ve serginin açılmasında emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘BENDE ÖZEL BİR YERİ VAR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, “Devrim Erbil bende çok özel bir yere sahip sanatçılardan. Bu nedenle serginin açılışına katıldığım için çok mutluyum. Biz ulus olarak büyük bir onurla Devrim Erbili’miz var diyebiliyoruz. Ada Modern Sanat Galerisi açılırken Kuşadası’nın çehresini değiştireceğini biliyordum. Değerli Belediye Başkanımız Ömer Günel göreve geldikten sonra da kentimizin vizyonu her alanda gelişti. Kuşadası çok hızlı bir şekilde ileriye doğru gelişti. Başkanımız Kuşadası’nın gelecekle ilgili umutlarını da yeşertti” diye konuştu.

 ‘KUŞADASI’NA ÇOK YAKIŞIYOR’

Ressam Devrim Erbil de, “Bugüne kadar yüzlerce sergi açtım. Ama hiçbir sergimde buradaki kadar güzel bir hava görmedim. Kuşadası’nda başka sergiler de açmayı çok istiyorum. Sanat yaratıcılık ve özgürlük demektir. Ayrıca umut, barış ve sevgidir. Sanat yoluyla bunları kalplere dağıtmak mutluluk verici. Ada Modern Sanat Galerisi çok nitelikli bir yer. Kuşadası’na çok yakışıyor” dedi.

“KENTE SANAT YÜKLÜYORUZ”

Başkan Ömer Günel ise, “Ada Modern Sanat Galerisi’nde Türkiye’nin en kıymetli sanatçılarından Prof. Dr. Devrim Erbil’in eserlerine ev sahipliği yapmaya başladı. Ada Modern Sanat Galerisi bizim için çok önemli. Çünkü Kuşadası’nı kültür ve sanat faaliyetlerinin de başkenti yapmak istiyoruz. Ada Modern Sanat Galerisi sayesinde kentimize sanat yüklüyoruz” diye konuştu.

PROF. DR. DEVRİM ERBİL KİMDİR?

Devrim Erbil, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun öğrencisi olarak 1959’da mezun oldu. Arkadaşlarıyla aynı yıl Soyutçu 7’ler grubunu kurdu. 1962'de Akademi’ye asistan olarak girerek Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı. Altan Gürman, Adnan Çoker, Sarkis ve Tülay Tura ile Mavi Grup’u 1963'de kurdu.

İspanya Hükümeti’nin sanat bursu sınavlarını kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra’da devam etti. Türkiye Çağdaş Ressamlar ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı, 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevlerinde bulunan Devrim Erbil, 1981 yılında profesör oldu.

Üç yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, iki yıl Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bölüm başkanlığı yaptı. 1990'da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekan yardımcılığı görevine getirildi. 1991'de Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 2004'de emekli oldu. 2004'te Balıkesir Belediyesi’nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açıldı.