(Haber: Yusuf Yıldız)
Bu yıl ilk defa gerçekleşen Efeler Film Günleri, çekimleri Efeler’de tamamlanan Efeler’in Efesi filminin galasıyla başladı. Filmde rol alan oyuncu Veysel Diker yaptığı açılış konuşmasında, "Ben ilk aşkı Efeler’de yaşadım, ilk tiyatroyu Efeler'de yaptım ve birçok şeyin ilkini burada yaşadım. Efeler’de büyüdüm ve ilk sinema filmimi Efeler'de çektim. Bu benim için çok gurur ve onur verici bir duygu. Bundan dolayı bize bu şansı veren Mehmet Fatih Atay başkanıma, abime huzurlarınızda minnetlerimi bildiriyorum. Yaklaşık 1983'ten beri sahnedeyim, 1990'dan beri profesyonel olarak bu işi yapıyorum ama kalbim yerinden çıkacak gibi. Çok heyecan verici bir duygu bu. Levent Uygun kardeşimle küçük çocuktuk. Efeler’de beraber büyüdük biz. Oralarda film çekiyor olabilmek, oraları hikayelendirmek, oraları beyaz perdeye taşıyor olmak olağanüstü bir duygu. Bunu da büyük ustamız Altan Hoca'yla birlikte başardık. O da bütün emeğiyle, varlığıyla, ruhuyla yanımızda oldu sağ olsun. Diğer bir sürü oyuncu arkadaşım ve yerelden bir sürü oyuncu arkadaşım var. Sayamayacağım kadar çok iyi aktörlerle beraber bu süreci tamamladık" ifadelerine yer verdi. 


ALTAN ERKEKLİ’DEN BAŞKAN ATAY’A TEŞEKKÜR
Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan usta oyuncu Altan Erkekli, "Türkiye’nin bereketli topraklarında bu güzelliği bize yaşatan siz Aydınlılara minnet borçluyuz. Ulusal Kurtuluş Savaşının kahramanları bu topraklardan çıkıp nasıl ki vatanlarını savundular, siz de şimdi kendi beldenizi, yaşadığınız yeri o kadar güzel hale getirmeye çalışıyorsunuz. Bunun başında Efeler Belediyesi'nin çok değerli bir beyni var. Yüreğiyle, sevgisiyle küçüğünden, büyüğünden, ötekileştirmeye çalışan insanlardan herkese, kadınıyla, erkeğiyle kucak açan Başkanımız Mehmet Fatih Atay’a, bize bu olanağı sağladığı için bir kez daha huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz' dedi yüce önder Mustafa Kemal Atatürk. İşte onun o güzel sözleriyle Cumhuriyete sahip çıkacağız, barışa sahip çıkacağız. Sevgi dolu günleri hep birlikte yaşayacağız" şeklinde konuştu.

Efeler'de 12. Kitap Kafe açılıyor Efeler'de 12. Kitap Kafe açılıyor


“ALTAN ERKEKLİ FİLM GÜNLERİ”
 Daha sonra söz alan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, "Şunu hepimizin çok iyi bilmesini istiyorum ki size verdiğim sözlerin yüzde 97'sini gerçekleştirdik. Bu festivali çok önemsiyorum. Ben seçildiğim ilk gün, ‘Efeler ilçemizi kültürle, sanatla, sporla anılan bir marka kent haline getireceğim’ dedim. Onun için çabalıyorum. İlk kez Efeler Film Günleri'ni burada gerçekleştiriyoruz. Bu film günlerinin adı 'Altan Erkekli Film Günleri'dir. Bu film günlerinin hepimize mutluluk getirmesini diliyorum" dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından Efeler'in Efesi filminin galası için salona geçildi. 
Efeler Film Günleri 18-19-20 Ekim tarihleri boyunca çeşitli film gösterileriyle devam edecek.