Nazilli'de komşular arasındaki kavgada iki kişi yaralandı Nazilli'de komşular arasındaki kavgada iki kişi yaralandı


Nazilli Belediyesine bağlı NAZBEL A.Ş.’ye ait tesiste kiracı olarak bulunan Nazlı Doğal Kaynak Suyu firması, Nazilli Belediyesi tarafından uygulanan baskı nedeniyle üretimi durdurdu.
60 kişinin çalıştığı fabrikanın kapısına mühür vurulurken, firmaya ait 2 farklı fabrikada su üretimine devam edildiği belirtildi. 
Nazlı Doğal Kaynak Suyu Yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise NAZBEL A.Ş.’ye ait fabrikada yaşanan süreç ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.
Firma yönetimi, Nazilli Belediyesinin borçları nedeniyle fabrikanın satılmak istendiğini, şirketin ilgili fabrikayı satın almama kararının ardından baskılarla karşılaştığını açıkladı.
Açıklamanın tam metni şöyle:
“2012’den beri gururla…
2012 yılı Şubat ayının 28. Günüydü. Biz soğuk bir kış günü başlamıştık bu sonsuz yolculuğa. İçimizde hiç tükenmeyeceğini bildiğimiz insana ve doğaya hizmet etme aşkıyla…
O gün başladığımızda sadece damacana ve bardak olmak üzere iki üretim hattımız vardı. Emeklemeden koşulmayacağını çok iyi biliyorduk. Azmettik. Sabrettik. Çalıştık. Sadece işimize değil insanımızı da yatırım yaptık. 2 üretim hattıyla başlayan bu serüven kartopu gibi çoğalarak büyüdü.  
Zor yollardan geçtik. Biliyorduk ki bu yol başarının yoluydu. Ve bu yolda ki özellikle manevi kazanımlarımız bazı çıkar çevrelerini rahatsız eder hale gelmişti.
Çok değil daha geçen sene kardeş markamızın üretim tesislerini sabote ettiler. El ele verdik. Aynı gün fabrikamızı hizmete açtık. Üst akıl sadece olan biteni izledi. Bir de yangının geride bıraktığı hurdalara ihtiyaçları varmış. Onları da aldı. Sahibi Nazilli ve Nazilli halkı olan bu fabrikada çıkan yangının sonucu, üst akıl için sadece bu kadar önemliydi. Olayın failinden şikâyetçi olma gereğinde bile bulunmadılar. Çünkü üst akılın önceliklerinde Nazilli ya da Nazilli halkının haklarını korumak yoktu.
2 üretim hattı ile çıktığımız yolda bugün 10 adet üretim hattı ve 3 modern tesisle yolumuza devam ediyorduk. Ta ki 18 Aralık’a kadar.
18 Aralık itibariyle; üretim tesislerimizden biri olan ve yap işlet devret modeliyle zamanının Nazilli Belediye’sinden kiralanan ve sonrasında Belediye tarafından hakları yine Belediye iştirakti olan Nazbel AŞ’ye devredilen fabrikamızın kapısına “Kira sözleşmesi” olmadığı ve bu yüzden de “iş yeri açma ve çalışma ruhsatı” verilmediği gerekçesiyle kapısına Belediye tarafında kilit vuruldu.      
Sahibi Nazbel Aş’nin olduğu işletmeye Belediye tarafından kira sözleşmen yok denerek kapısına kilit vurulmasının yorumunu Nazilli Halkına bırakıyoruz.
Ama yine de belirtmek isteriz ki: ilgili işletmemizin kira sözleşmesi mevcuttur. Bununla ilgili hukuki mücadelemizde 19.12.2023 tarihi itibariyle başlamıştır.
Peki şimdi ne oldu da 2012 yılından beri faal olan fabrikada bu sürece gelindi? 
Doğal kaynak suyu üretim izni Sağlık Bakanlığı ve tabiatıyla ilgili ilin sağlık müdürlüklerinden alınmaktadır. Biz ilgili izinlerimiz ile yolumuza devam ederken bir gün üst akıl belediyenin ekonomik olarak çok zorda olduğunu, fabrikayı satması gerektiğini tarafımıza bildirdi. 2023 Ağustos ayında başlayan süreçte defalarca görüştük. İlgili taşınmazın yeri “Belediye Hizmet Alanı” olarak ayrılmış durumda. Bu sebeple kamuya ayrılmış olan bir alanı zaten satın almak istenmediğimizi üst akıl, halkın oylarıyla seçilen yardımcısı ve bugün görevde olmayan daire başkanına bildirdik.
Görevde olmayan daire başkanı ve eşinden salık alan üst akıl bu sefer de kira sözleşmemiz olmadığı gerekçesiyle bizi, iş yerimizi kapatmak ile tehdit etmeye başladı. Önce başvurularımızı kabul etmedi. Noter aracılığı ile başvuru yaptık. Bu seferde ilgili belgelerin geçerliliğini kabul etmedi. Bundan sonraki süreçte belgelerin ne denli geçerli olup olmadığına Yüce Türk Mahkemeleri karar verecektir.
Seçim döneminde rakiplerini “su fabrikalarını satmak istiyorlar” karalamalarıyla seçim kampanyasını yürüten ve belki de bu sebeple seçilen üst akıl ile ilgili takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. 
Biz bugün 250 çalışanımız, 100’ü aşkın bayimiz ve tüm paydaşlarımızla Nazlı Doğal Kaynak Suyuna ait diğer 2 üretim tesisimizde üretimimize hız kesmeden devam ediyoruz. Kapanan fabrikamızda çalışan 60 arkadaşımız ile de son ana kadar birlikte yürüyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 
Nazlı Doğal Kaynak Suyu Ailesi Yönetimi”

Editör: Meltem Danışman