JES şirketinin, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali iddiasıyla açtığı dava istinaf tarafından da reddedildi.

Aydın Barosundan 'İliç' açıklaması Aydın Barosundan 'İliç' açıklaması

Karadeniz Elektrik Üretim Şirketi’nin (KARKEY)  Aydın’ın Efeler ilçesi sınırlarındaki Beyköy ve Kuyucular köylerinde açmak istediği jeotermal elektrik santraline Aydın Çevre Platformu ve köylüler ÇED sürecini tamamlanmamasını gerekçe göstererek karşı çıkmış ve çalışmayı durdurmuştu.

Koçak çayının yanına yapılmak istenen jeotermal enerji santraline (JES) karşı halk aylarca direnmiş ve şirketin izinsiz bir şekilde şantiye arazisinin çevresine çevirdiği telleri söküp atmıştı.  Ayrıca Efeler Belediyesi, şirketin evrakları ibraz edememesi üzerine de çalışmaları durdurmuş ve mühürlemişti.

Çalışmaların durması üzerine şirket AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Köşk Cevre Platformu Başkanı Mustafa Kaçar ve 4 köylü hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve soruşturma davaya dönmüştü.

Basit yaralama, mala zarar verme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali ile iddialarıyla Aydın 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada yaşam savunucuları kazanmıştı. Ancak şirket kararı istinafa taşıdı.


İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen duruşmada ise yine şirketin aleyhine karar çıktı. Yerel mahkemenin beraat kararı kesinleşmiş oldu.

Kararı değerlendiren AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili “Biz yasal hakkımızı kullandık. Şirketin hakkı olmadan gelip tarım alanlarına, zeytinlere JES dikmesini izin vermedik. Havamızın, suyun, doğanın kirlenmesine engel olduk. Şirket, direnen halkı kışkırtmaya çalıştı. Mafyavari, silahlı kişileri getirerek halkı tahrik etmeye çalıştılar. Biz orada yaşanan arbedelerin büyümesine engel olduk. Ama bizi de suçladılar. Adalet yerini buldu. Yaşam alanlarını koruyan köylülerin mücadelesinin meşru olduğu bir kez daha ortaya kondu” dedi.