banner47

Kadınlar Parkı açılışı bir açılıştan çok daha fazlasıydı

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Yeniköy Mahallesinde kadınlara ‘park yapma’ sözü vermişti.

Başkanlığa seçilmesinin ardından kolları sıvayan Atay, sözünü yerine getirdi.

Her ne kadar 13 Mart’taki açılış koronavirüs salgını nedeniyle ertelense de Cuma günü geniş bir katılımla park açıldı.

İsmi; ‘Kadınlar Parkı’ oldu.

***

Yeniköy Mahalle Muhtarı Maşallah Arslan, ‘Bizim için hayaldi, gerçek oldu’ diyerek anlattığı park için Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’a teşekkür etti.

Açılış, Yeniköylüler açısından önemli bir hizmetin faaliyete geçirilmesi anlamına geliyordu.

Bence, Efeler’de yaşayan tüm vatandaşlar bakımından anlamı daha büyüktü. O anlam, açılış konuşmalarında yer alan sözlerle kendini hissettirdi.

***

Malum, bir süre önce Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan gerilimin ardından, Çerçioğlu ile Atay arasında ‘kriz beklentisi’ tavan yapmıştı.

Benim tahminim ise yaşanan tatsızlığın uzun sürmeyeceği, ilişkilerin tamir edileceği yönündeydi.

Aslında tahminim değil, beklentim buydu.

Geçmişe baktığımızda, Mesut Özakcan cephesinde yapıcı tavır alınmaması, Özakcan’ın seçim döneminde daha açık şekilde gördüğümüz hırsı, iki başkan arasında geri dönülemez bir uçurum yaratmıştı. Nitekim süreç, Mesut Özakcan’ı CHP’den ayrılarak hayaller arasında kaybolup gitmesine yol açan bir serüvene itti.

Efeler halkı ise iki belediyenin birlikte yapmak zorunda olduğu işleri sadece beklemekle yetindi.

Efeler halkı olarak yeni dönemde isteğimiz, kanayan yaraların sarılması, 5 yılda oluşan açığın bir an önce kapatılmasıydı.

Bu nedenle ‘tahmin’ değil ‘beklenti’ ifadesini kullanmayı seçtim.

***

Kadınlar Parkı açılışı benim ve benim gibi düşünenler için oldukça anlamlıydı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın da yer aldığı açılışta hem vatandaş katılımı hem de CHP temsilcilerinin tam kadro yer alması dikkat çekiciydi.

Ancak daha da önemlisi, kürsüden yapılan konuşmalar oldu.

Belirli bir kesimin üstü kapalı mesajlarla Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na gönderme yapmasını beklediği Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, konuşmasına başlamadan önce, Çerçioğlu’nun selamını Yeniköylülere iletti.

Özlem Çerçioğlu’nun önemli bir işi nedeniyle açılışa katılamadığını belirten Atay, “Bugün burada bizlerle birlikte olacaktı. Ancak önemli bir işi çıktığı için katılamadı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun sizlere çok selamını iletiyorum” dedi.

Özlem Çerçioğlu yerine açılışa katılan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz’un konuşması da bir o kadar mesaj doluydu. Karakoz iki belediye arasındaki koordinasyon ve uyuma vurgu yaptığı konuşmasında, Atay’ın çalışmalarından övgüyle söz etti.

Evrim Karakoz, “Efeler Belediyesi seçimden hemen sonra yaptığı sosyal belediyeciliğe ek olarak yaptığı yollar, kreşlerle, parklarla ve diğer çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek olacak bir başarıyla ilerliyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi gayet uyumlu ve koordineli şekilde çalışıyor ve böyle de çalışmaya devam edecek. Sayın Başkanıma, Efeler’de yaşayan biri olarak böyle yeşil alanları bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Evrim Karakoz’un kürsüdeki sözlerine, Özlem Çerçioğlu’nun imzasını atabiliriz diye düşünüyorum.

Meslek büyüğümüz Aydın Sarı’nın tabiriyle, ‘aile arasında yaşanan kırgınlık’, iki deneyimli siyasetçinin yapıcı tavrıyla çözülmüş gibi duruyor.

Şimdi sıra, bugüne kadar yapılan çalışmaların misliyle fazlasını halka sunmaya kaldı.

YORUM EKLE