Kent Meydanı’nda korkutan yangın Kent Meydanı’nda korkutan yangın

Didim Belediye Binası önünde toplanan binlerce vatandaş, Cumhuriyet Kent Meydanı’na şarkılar ve marşlar eşliğinde yürüdü. Fener Alayı’na Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcıları E. Öznur Gündoğdu, Zeynel Şener, Yusuf Deveci, İbrahim Metin Başer, Belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve 20 bini aşkın vatandaş katıldı. Fener Alayı’na evlerinin balkonlarından bayrak sallayarak destek veren Didimliler Cumhuriyetimizin 100.yıl coşkusuna ortak oldu.

Fener Alayı’nın ardından Cumhuriyet Kent Meydanı’nı dolduran on binlerce vatandaş Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı.

Didim Belediyesi tarafından organize edilen kutlamalar kapsamında, ilk olarak halk oyunları gösterisi yapıldı. Ardından Didim Amerikan Koleji öğretmenlerinden oluşan koro marş seslendirdi.

Programda sahneye çıkan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay eşi Tuna Atabay ile birlikte vatandaşları selamladı. Konser öncesi konuşma yapan Başkan Atabay, tüm Didimlilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, Cumhuriyet ilke ve değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti gençlere armağan ettiğini, çocukların ve gençlerin cumhuriyete sahip çıkacağına inandığını ifade etti.

Başkan Atabay konuşmasında, Cumhuriyetin ilke ve değerlerine sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizerken,, “ Geçmişteki mahkumiyeti hatırla…, Cumhuriyetin sana sunduğu insanlık nimetlerini, Anımsa İstanbul'u…, Boğaza dolmuş yüzsüz donanmaların cüretkarlığını, Zalime zulme sultanlık eden sarayları ve, Kıvılcımın o mavi gözlerde parlayışını, Kurdu, kuşu dağı taşı bir araya toplayışını, İstiklal Aşkını tek bilek tek yürek Anadolu'ya sarışını, Unutma, Hasan'ın ilk kurşunu düşmana atışını, Unutma Kubilay'ları onlar gibi canlarını bırakanları, Unutma Yokluktan ayağa kalkan fedakâr milletini, Ailesini yârenisin silenleri, Ocaklarımız tütsün diye, Cumhuriyet diyenleri, Susmayacak ezanının inmeyecek bayrağın hatırına, Unutma unutturma, Gazi Mustafa Kemal'in izlerini, İyi ki Varsın Var olmalısın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet” şiirinden dizelere de yer verdi.

Konuşmanın ardından sahne alan Türkiye’nin önde gelen rock gruplarından “Moğollar” grubu birbirinden güzel şarkıları seslendirerek Didimlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve eşi Tuna Atabay, Moğollar grubunun kurucularından Cahit Berkay’a çiçek takdim etti.

Editör: Meltem Danışman