(Haber: Naci ERİŞ)
Efeler ilçe merkezindeki Mimar Sinan Mahallesinde yaşayan Adem Kaya ve eşi Bahar Kaya, ev kirasına yapılan dev zamla sarsıldı.

Sökeli iş insanlarından Başkan Çerçioğlu'na ziyaret Sökeli iş insanlarından Başkan Çerçioğlu'na ziyaret

2021 yılının Eylül ayında evlenen Adem-Bahar Kaya çifti, Adem Kaya’nın ailesinin 20 yıldır yaşadığı apartmandaki kiralık bir daireyi tuttu.

2021 yılındaki kira ücreti sadece bin 500 liraydı. İlk yıl dolduğunda ev sahibi Ö.G., kiraya yüzde 100 zam yaptı. Süreci anlatan Adem Kaya, “20 yıldır ailemle bu apartmanda yaşıyorum. 2021 yılı Eylül ayında evlendim. O sırada bu dairenin sahibi evini boşaltıp başka bir yere taşındı. Biz kendisiyle konuşup anlaştık. Sözleşme yapmaya gerek olmadığını söyledi. Abonelikler de onun üstünde kaldı. Ben eşimle bu eve taşındım. İlk yerleştiğimizde kiramız bin 500 liraydı. Pandemi şartlarında enflasyon artınca, bin 500 liradan iki kat zam yapmak istedi. Başta kabul etmedik ama başka eve taşınmak da çok maliyetliydi. 3 bin lirayı kabul ettik” dedi.

YÜZDE 700 ZAM

2023’ün Eylül ayına gelindiğinde ise ev sahibi Ö.G., kiracının önce evden çıkmasını istedi, kiracı yeni ev bulamayınca da kira ücretinin 3 bin liradan 20 bin liraya yükseldiğini bildirdi.

Adem Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“2023’ün Eylül ayında evden çıkmamı talep etti. 1 ay süre tanıdı. 1 ay içerisinde ev bulamadık tabi. Kiralar çok yüksek. Ondan 2-3 gün sonra beni aradı. Ya 20 bin lira kira ver ya da çık diyerek mobbing yapmaya başladı. Mesajları da bende duruyor. Kendince, ‘Kiranı güncelledim, bundan sonra böyle yatıracaksın’ diye mesaj atmaya başladı. Tabi ben onu kabul etmedim. Ben resmi rakam olan yüzde 25’lik artışı ekleyerek hesabına yatırınca, elektrik ve su aboneliklerini iptal etti. Abonelikler kendi üzerineydi. Burada bir mağduriyet var. Kanuni yollara başvuracağız. Elektrik su aboneliği alabilir miyiz, ona bakacağız. Ben arayıp, ‘Abonelikleri niye iptal ettin, ayıp değil mi?’ dediğimde bana hakaret etti ve telefonu kapattı.”

Henüz 2 aylık bebeği ile mağduriyet yaşadığını dile getiren Adem Kaya, “2 aylık çocuğum var. Daha kapıdaki ‘hoş geldin bebek’ yazıları bile duruyor. O kadar küçük. Çocuğun ihtiyaçları var. Her gün banyo yapması lazım. Annesinin kendine göre ihtiyaçları var. Elektrik ve su, temel ihtiyaç.  Biz suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.