banner47

Vali Köşger: Aydın İnciri’nde aşırı kükürt yok

Kükürt dioksit oranının yüzde 15’e kadar ulaştığı iddialarını yanıtladı

Vali Köşger: Aydın İnciri’nde aşırı kükürt yok

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, incirde kükürt dioksit oranının yüzde 15’e kadar ulaştığı iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Köşger, “Tespit edilen kükürt miktarı, incirin doğal yapısında bulunması gereken kabul edilebilir sınırlar içindedir” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, bazı haberlerde kükürt dioksit oranının yüzde 15’e kadar ulaştığının yayınlanması üzerine bir açıklamada bulundu. Germencik, İncirliova, Kuyucak, Buharkent ilçelerinden numuneler aldıklarını ve bunların analizinin yapıldığını belirten Köşger, incirde tespit edilen kükürtün, incirin doğal yapısında bulunması gereken miktarda olduğunu söyledi.

“NUMUNELER İNCELENDİ”

Aydın’dan alınan incir örneklerinin laboratuvarlarda incelendiğini ifade eden Köşger, şöyle konuştu:

“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından da ilimizdeki Jeotermal tesislerin yaygın olduğu Germencik, İncirliova, Kuyucak, Buharkent ilçelerinde jeotermal santrallere yakın ve uzak mesafeden numuneler alınmıştır. Ayrıca tanık numune için jeotermal tesisin bulunmadığı Çine ilçesinden de meyve ve yaprak numuneleri alınmıştır. 10 adet meyve, 10 adet yaprak olmak üzere 20 adet numune alınmıştır. Alınan meyve örnekleri,  İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne, yaprak örnekleri ise Ankara Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü bünyesinde yapılan farklı çalışma kapsamında, meyve ve yaprak numuneleri Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkiler Bölümüne gönderilmiş olup, netice itibariyle tüm analiz neticeleri göstermektedir ki, tespit edilen kükürt miktarı, incirin doğal yapısında bulunması gereken kabul edilebilir sınırlar içindedir.

“AYDIN’DA İHANET ANLAMI TAŞIR”

Aydın’ın en önemli ihracat kalemi olan coğrafi tescilli inciri kötülemek,  kimsenin yararına değildir. Üstelik Aydın’a ihanet anlamı taşır.”

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 15:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Gödren
Mehmet Gödren - 1 ay Önce

İncirde kükür oranı yüksek değil diyorlar ben bu açıklamayı ve laboratuvar sonuçlarını doğru bulmuyor ve inanmıyorum...Zamanında çernobil olayındada karadenizde radyasyon yok çayı güvenle içebilirsiniz yapılan tetkiklerde çayda radyasyon yok demişlerdi yalan söylediler çaydan bir sürü insan kansere yakalandı

SIRADAKİ HABER