Meriçler’de sel mağdurları yardım bekliyor Meriçler’de sel mağdurları yardım bekliyor

Aydın’da da yeraltında faaliyet gösteren onlarca jeotermal tesisi olduğunu hatırlatan Vergili, “Denetimler artırılsın. Aydın İliç gibi olmasın” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde maden arama alanında oluşan toprak kayması sonucu 9 kişi toprak altında kaldı.
9 işçiyi arama çalışmaları sürerken, Aydın için önemli bir uyarı geldi.
Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, maden faciası nedeniyle yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.
Yeraltı zenginlikleri ile ilgili çalışma yapılırken, yeryüzündeki güzelliklere zarar verilmemesi ve insan sağlığı için denetimlerin sıkı yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Vergili, İliç’teki facianın nedenlerinin iyi araştırılmasını istedi.
“AYDIN’DAKİ JEOTERMALLERDE ÖNLEM ALINSIN”
İliç’teki çevre dernekleri ile irtibat halinde olduklarını ve 16 Şubat Cuma günü Saat 12.40’ta Aydın Atatürk Kent Meydanında bu konuyla ilgili basın açıklaması yapacaklarını ifade eden AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Aydın için önemli bir uyarıda bulundu.
Vergili, “Biliyorsunuz Aydın topraklarının altında faaliyet yürüten onlarca jeotermal tesis var. Bu tesisler, yüksek sıcaklık derecesine sahip ve ağır kimyasallar içeren termal suyu işliyor. Yer altı sularının dengesinde değişim yaşanıyor. Daha önce Yılmazköy’deki jeotermal santralin borusunda patlama yaşanmış ve su metrelerce yukarı fırlamıştı. Neyse ki suyun kimseye temas etmemesi ağır bir sonucu önledi. Daha ağır sonuçlar yaşanmaması için, Aydın’ın da İliç gibi olmaması için denetimlerin artırılması, kamuoyunun bu konuda daha fazla bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.