Efeler'de turistik tesis açılışa hazırlanıyor Efeler'de turistik tesis açılışa hazırlanıyor

(Haber: Yusufhan TORAMAN)
Aydın Valiliği’nde, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Karpuzlulu Gül Esin’in evinin, anı ve kültür evine dönüşmesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantı Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un ön bilgilendirmesi ile başladı. Aksoy’un konuşmasının ardından Karpuzlu Kaymakamı Merve Ayık, projeye ilişkin ayrıntıların ve Gül Esin’in hikayesinin anlatıldığı bir sunum gerçekleştirdi.
Vali Aksoy konuşmasında, Gül Esin’in eviyle ilgili projenin yanında Aydın’la ilgili kültür ve turizm çalışmalarına da yer verdi. Aksoy şu ifadeleri kullandı:
“Kabaklı Camisi’nin restorasyonu tamamlanarak hizmete açıldı. Kuşadası ilçemizdeki Kadıkalesi’ndeki antik kentin üzerinin kapatılma projesi vardı. Bizde onu valilik olarak destekledik ve üzeri kapatıldı. Yine Didim ilçesindeki Klakkus Evi olarak da bilinen eski bir binanın projesi tamamlandı ve buranın butik otel haline dönüştürülmesiyle ilgili ihale de 28 Temmuz’da yapılacak. Bozdağan ilçemizde Alihisar Mahallesi’nde yer alan Roma Köprüsü onarımı ve çevre düzenlemesi projemizde şu an devam ediyor. Nazilli Dualar Cami restorasyonu şu anda devam ediyor. İlimiz merkezinde bulunan jandarma eğitim komutanlığının yan tarafında bulunan Tahir Paşa Konağı’nın şu anda projesini yapıyoruz. Orayı kütüphane kafe yapmak üzere bir proje çalışmamız var. Yenipazar Dondurdan Kulesi’nin proje çizimi işimiz devam ediyor. Söke Akçakaya Cami onarımımızı tamamladık. Karacasu eski askerlik şubesi var. Buranın gençlik merkezi yapılması konusunda bir ön mutabakata vardık. Şimdi biz Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon birimimiz bunun proje çalışmalarını başlattı.”
Aksoy konuşmasına devam etti ve Gül Esin’in yaşadığı evin anı ve kültür evi haline dönüştürülmesiyle ilgili çalışmaya başladıklarını söyledi. Vali Aksoy konuyla ilgili şunları dedi:
“Bu çalışmayı gün yüzüne çıkarma anlamında hem kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkının verilmiş olması hem de Türkiye’nin ilk seçilen kadın muhtarının Aydın Çine, şimdiki adıyla Karpuzlu ilçemizde olması hususunda burada ne yapabiliriz düşüncesi ortaya çıktı. Karpuzlu Kaymakamımız Merve Hanım’a bu konuda çalışma yapmasını söyledim. Yaptığı çalışmalar çerçevesinde elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda muhtarlık görevini yürüttüğü dönemde yaşadığı evin Aydın Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığınca, valiliğimizce kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Şimdi de oranın anı ve kültür evi haline gelmesiyle ilgili çalışmaları yine kaymakam arkadaşımızın koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın destekleriyle gerçekleştireceğiz. Aydın’ın bu değerinin de gün yüzüne çıkması Türkiye’nin ilk seçilmiş kadın muhtarının bu yönünün tüm Türkiye’yle yeniden paylaşılması adına bu çalışmamızı önemsiyorum.”
Valinin konuşmasının ardından sözü, sunumu gerçekleştirmek üzere Kaymakam Ayık aldı. 
Ayık yaptığı sunumda Gül Esin’in kim olduğunu, hayatını, çalışmalarını ve dönemin basınındaki yerini anlattı. Bunların yanında kültür ve anı evine dönüştürülecek alan hakkında da bilgiler verdi.  
Kaymakam Ayık şöyle söyledi:
“Karpuzlu Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırma sonunda; Gül Esin’in Karpuzlu’da muhtar olarak görev yaptığı sürede yaşamış olduğu ev tespit edilmiş, hayatı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılmıştır. İlk kadın Muhtarımız Gül Esin’in hayatı ve muhtarlık çalışmalarının yaşatılacağı anı ve kültür evinde Türkiye’de ilkleri başarmış kadın idarecilerimize yer verilmesi planlanmaktadır. Türk kadının siyasi haklar elde etme sürecine de yer verilecek olan anı evde yöre halkından toplanan etnografik malzemelerin de sergilenmesi sağlanacaktır.”