Kendi bitkilerini kendi üreten Söke Belediyesi serasında kapasite artıyor. Mevcut bulunan 370 metrekarelik sera alanına ek olarak 450 metrekare yeni yapılan sera alanı ile toplam kapalı sera alanı 820 metrekareye  çıkarıldı. Hedef ise çiçek üretimini arttırmanın yanında bitki çeşitliliğini de arttırmak olacak. Bir sonraki hedef ise üretimden belediyeye kaynak yaratılması amaçlanıyor.

Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in talimatıyla, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait sera alanına 450 metrekarelik yeni sera yapıldı. Mevcut 370 metrekarelik serada ise bakım ve onarım çalışması tamamlandı. Bugüne kadar mevsimine uygun türlerde yıllık 400 Bin adet çiçek üretimi yapan Söke Belediyesi, sera alanının büyümesiyle daha fazla çiçek üretimi yapabilecek. Bitki çeşitliliğini de arttırabilecek Söke Belediyesi, daha önce dışardan alınmak zorunda kalınan kalıcı bitkilerin üretimini de kendi yapmak istiyor. Bu hedeflerin bir tık ilerisi ise yapılan çiçek üretimi ile zaten tasarruf sağlayan Söke Belediyesi’ne ek kaynak yaratabilmek.

Bitki şaşırtması yapılan mevcut seranın koşullarının iyileştirildiğini ve daha kullanışlı hale getirildiğini belirten Söke Belediyesi Park ve Bahçeleri Müdürü Onur Gümüşer; “450 metrekare yeni bir sera alanı kazandırdık. Burada üretim kapasitemizi geliştirip, belediyemize gelir getirebilecek bir yatırım projesi yapmak istiyoruz. Söke’de 126 parkımız var. Artık sadece mevsimlik değil, kalıcı bitkiler de üretmek istiyoruz. Park ve bahçelerimizdeki eksik ve sıkıntıları kendi içimizde, dışardan maliyetli şekilde bitki almak yerine kedimiz üretmek istiyoruz. Üretim kapasitesini arttırarak, Sökemizi daha renkli hale getirmek istiyoruz. Yeni sera alnımız belediyemize ve Sökemize hayırlı olsun” dedi.

SÖKE-16