(HABER: İsmail Örs)

Konuyla ilgili konuşan mahalle muhtarı Sedat Uygun, “Sokak köpekleri için yerleşim bölgelerinin dışında güvenli bir alan oluşturulabilir. Köpekler yaşamlarını bu alanlarda sürdürebilir” önerisinde bulundu.

Adnan Menderes Mahallesi sakinleri başıboş sokak köpekleri nedeniyle yaşadığı sorunları anlattı. Sık sık sokak köpeklerinin saldırısına uğradıklarını iddia eden Saime Çelik, “Geçen hafta birer gün arayla 17 yaşındaki oğluma ve 10 yaşındaki kızıma köpekler saldırdı. Her ikisini de çevredeki vatandaşlar kurtarmış. Mahallenin sokaklarında rahatlıkla yürüyemiyoruz. Biz yetkililerden çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

Fadime Evin ise, “Ne yazık ki sokak köpeklerinin saldırıları sonucunda ölümler ya da ciddi yaralanmalar meydana geliyor. Biz yetişkinlerin ya da çocuklarımızın bu durumları yaşamasını istemiyoruz. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde daha toplu halde dolaşıyorlar ve tehlikeli oluyorlar” dedi.

“BİZ HAYVANLARIN DÜŞMANI DEĞİLİZ”

Mahalle muhtarı Sedat Uygun vatandaşların yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle ifade etti, “Çocuklar okullarına, çalışanlar işlerine gidip gelmekte zorlanıyor. Her gün bu konuyla ilgili çok sayıda kişi beni arayarak şikayette bulunuyor. Mahallemize gelen moto kuryeler defalarca kez saldırıya uğradı. Mahallede yaşayanlar her an köpekler tarafından saldırıya uğrama korkusuyla yaşıyor” diye konuştu.

Bu tür açıklamalar sonucunda hayvan severlerin tepki gösterdiğini belirten Uygun, “Biz hayvan düşmanı değiliz. Hiçbir köpeğe zarar verilmesini istemiyoruz ve hayvanları çok seviyoruz.  Fakat bu hayvanlar yetersiz bakım nedeniyle insanlara saldırıyor. Sokak köpekleri için yerleşim bölgelerinin dışında güvenli bir alan oluşturulabilir. Köpekler yaşamlarını bu alanlarda sürdürebilir” tavsiyesinde bulundu.

Muhtar Uygun, bu sorunun sadece Adnan Menderes Mahallesi’nde olmadığını belirterek, “Geçen yıl, Adnan Menderes, Ata, Tepecik, Işıklı ve Çeştepe mahallelerinde yaşayan vatandaşlar tarafından toplam 834 imza topladık. Bu sorunu yetkililere bildirdik fakat çözüme kavuşturulmadı” dedi.

site4