Aydın’da kan donduran olay Aydın’da kan donduran olay

(Haber: Yusuf Yıldız)
Efelerde yaşayan bir grup kadının tiyatro merakı, onları bambaşka bir hayata sürükledi.
Günlük hayattaki meslekleri ve meşguliyetlerini bir kenara bırakıp tiyatroya başlayan kadınlar, şimdi ‘sinema yıldızı’ olma yolunda ilerliyor.
Efelerli kadınların macerası, Halk Eğitim Merkez’inde açılan tiyatro kursu ile başladı. 
Kadınlara öncülük eden ise Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi oldu. Şube Başkanı Habibe Gürer, kadınları tiyatro ile buluşturdukları proje çalışmasını şöyle anlattı:
“Biz dernek olarak, hem kadınların sanatla kendilerini ifade etmesini hem de kendi isteklerimizi sanatla anlatmayı planladık. O yolu izledik. 2020'de film sergileri açtık. Bunun yanında tiyatro gösterilerinde oynadık. Ama bir tiyatro topluluğumuz yoktu. Ağustos ayında, tamamen amatörce, Tuncay hocamın önderliğinde bir topluluk kurduk. Halk Eğitim’in de desteğiyle kurs açtık. Kadınlarımızın bir kısmı, Tuncay hocamın çalışmasıyla bir tiyatro oyunu hazırladılar.”
Tiyatro oyununun çalışmaları sırasında sanatçı Veysel Diker’in kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Gürer, Efeler’in Efesi filmine dahil olma sürecini anlattı: 
“Daha sonra Veysel Bey tesadüfen topluluğumuzun çalışmasına geldi, çok hoşuna gitti. Ertesi gün bir daha geldi. ‘Bizim bir projemiz var, oynar mısınız?’ dedi. Biz de kabul ettik. Çünkü bir anı biriktirmek istedik. İlk önce okuma provaları aldık. Veysel Bey'in daha da hoşuna gitti. Kadınların o heyecanı, bence Veysel Bey'i daha da heyecanlandırdı. Projede olduğumuz için çok memnunuz. Efeler Belediyesi böyle bir imkan sağladığı için de çok memnunuz.”
“TİYATRO DİYE BAŞLADIK BÖYLE BİR SİNEMA FİLMİNDE ROL ALDIK”
Efeler’in Efesi filminde rol alan kadınlardan biri de 30 yıl polis olarak görev yaptıktan sonra emekli olan emniyet mensubu Ayla Yalvaç Oktay’dı.
Filmde ‘kaynana’ rolünü oynayan Yalvaç, ilk defa sinema filminde oynamanın heyecanını yaşadı. Yalvaç, “Ben 30 senelik polislik mesleğinden emekli oldum. Boş zamanlarımda spor yapıyorum, dağ yürüyüşlerine gidiyorum ve tiyatro ile ilgileniyorum. ‘Rotamız Anadolu’ adında bir dağ yürüyüş grubumuz vardı. Orada bize ‘Bu sene Cumhuriyetimizin 100. Yılı olması sebebiyle Cumhuriyet kadınları konulu bir tiyatro oyunu sergilemek için yola çıkıldı’ dediler. Daha sonra Kadın Hakları Koruma Derneği’nde bu konu konuşuldu. Bütün kadınlar toplandık ve halk eğitimden eğitimler almaya başladık” dedi. 
Veysel Diker ile Altan Erkekli’nin yaptığı çalışmadan haberdar olduklarını belirten Yalvaç, “Bu senaryo için ‘biz kadınlarla çalışmak istiyoruz’ denilince, tiyatro hocamız Tuncer Candan bizden bahsetmiş. ‘Siz de rol alır mısınız?’ diye sorulunca kabul ettik. Ben filmde kaynana rolündeyim. Yaklaşık 4-5 ay boyunca film üzerinde çalıştık” ifadelerini kullandı.
Film ekibi olarak keyifli vakit geçirdiklerini ifade eden Yalvaç, yaşadığı deneyimi anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mustafa Osman yönetmenimiz çok disiplinli ve güzel bir yönetmendi. Tiyatro diye başladık böyle bir sinema filminde rol aldık. Veysel Diker hocamız çok yardımcı oldu. Heyecanlıydı, güzeldi. Aynı zamanda benim kızım da filmde rol aldı. Kızımın tiyatroya ilgisi olduğu için, onunla beraber hareket ettik. Kadınlar ile dayanışma içinde, çekimlerde ve derslerde hoş bir ortam oluştu. Sürekli yardımcı oldukları için film çekimleri boyunca hiç zorlanmadık. Filmi izlediğimizde mutlu olduk.”