Aydın Ticaret Borsasında 2022-2023 yılı kestane alım töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, kestanenin Aydın için önemli bir tarım ürünü olduğunu belirtti. Çondur, “Avrupa Birliği coğrafi işaretini de aldığımız Aydın kestanesi, Türkiye kestane üretiminin yaklaşık yüzde 31’ini karşılıyor. Bu ürünün kıymetlenmesi, katma değer kazanması adına da Ticaret Borsası olarak her türlü çalışmanın içerisinde yer alıyoruz. Temennimiz üreticimize, tüccarımıza, ihracatçımıza hayırlı ve bereketli bir mahsul olması” ifadelerini kullandı.

Yeni yıl kestane fiyatlarıyla ilgili sorulara yanıt veren Çondur, “2021-2022 yılını 29 lira 51 kuruş olarak kapattık. Bu yıl bu rakamın üzerinde bir fiyat olacak. 35 TL civarında fiyatlar öngörülüyor. Bunları konuşmak için çok erken” dedi.

“KESTANE ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İLK SIRADAYIZ ”

Törende konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Aydın’ın tarımsal üretim bakımından oldukça fazla farklı ürünler yetiştiren bir il olduğunu belirtti. Aksoy, “Kestane üretiminde Türkiye’de ilk sıradayız. 23 bin tonunun üzerinde kestane üretimine sahip bir kent. Bunun önemli bir kısmı da ihraç edilebiliyor. Farklı alanlarda kestanenin işlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili de çeşitli işletmeler faaliyetlerini sürdürüyorlar. Üreticilerin emeğinin karşılığını alması bakımından oldukça önemli. Bugün de ticaret borsamızın belirlediği sembolik alım fiyatı 250 TL. Emeği geçen, üreten tüm çiftçilere teşekkür ediyorum" dedi.

KESTANE