Çine Ziraat Odası Olağan Genel Kurulunda yeniden başkan seçilen Osman Eşiyok, ilçedeki Toptancı Hali ve Üretici Pazarı esnafına uyguladığı fahiş zamla gündeme geldi. Eşiyok’un, hal içindeki işyerleri için kiralara yüzde 92 zam uyguladığı öğrenildi. Yeni zamla, kira bedeli 23 bin 682 liradan, 45 bin liraya yükseltilmiş oldu. Yeni sözleşmelerin 45 bin TL üzerinden hazırlanırken, esnafa 15 Şubat’a kadar süre tanındığı belirtildi.

ESNAF TEPKİ GÖSTERDİ AMA KİMSE DİNLEMEDİ

Çine Ziraat Odası’nın yüzde 92’lik kira zammına, hal esnafı tepki gösterdi. Esnaf, bu artışın ardından halde iş yapamayacaklarını ifade ederek kararı reddetti. Ancak buna rağmen yeni sözleşmelerin 45 bin TL üzerinden hazırlandığı, esnafa bu bedelin dayatıldığı öğrenildi.

SEÇİMDE SÜRTÜŞME YAŞADI, YAKININI İŞ YERİNDEN ETTİ

Öte yandan, Osman Eşiyok’un Hacıpaşalar Muhtarı olan eski Oda Başkanı Mehmet Bal ile seçim sürecinde sürtüşme yaşadığı öğrenildi. Seçimi kazanan Eşiyok’un, Mehmet Bal'ın yakını olan hal içerisindeki kıraathane işletmecisi Fahri Küçük'e mevcut yerinden çıkıp çok daha küçük bir odada çay ocağı işletmesini tebliğ ettiği belirtildi.

Eşiyok’un zam kararı ve erken saatlerde çalışmaya başlayan hal esnafının kullandığı kıraathaneyi kapatmak istemesi tepki çekti.