Sektördeki 26 yıllık tecrübesini Şarlo Cafe Bar’da müşteri memnuniyeti hizmetle buluşturan Şarlo Cafe Bar işletmecisi Altan Kemerci, bu kez müşterileri için değil, iş yerinde çalışan emekçiler için radikal bir karara imza attı.

Hizmet/Eğlence sektöründe uzun saatler omuz omuza çalışanların yıllar geçse de aynı gün izin yapamadığını, bu nedenle de sosyal hayatta bir araya gelemediğini belirten Altan Kemerci, iş yerini haftanın bir günü tamamen kapatarak çalışanlarının hep birlikte izin yapmasına olanak sağladı.

Bu nedenle Şarlo Cafe Bar’ı her pazartesi kapatma kararı alan Kemerci, “Ortalama 26 yıldır hizmet sektöründeyim. Eğlence sektöründe, kafe-restoran-bar sektöründe hem çalışan olarak hem işletmeci olarak hem işveren olarak görev aldım. Bu zaman içerisinde gördüm ki, bu sektörün izin günü yok. Her sektörün izin günü var fakat bu sektörün izin günü yok” dedi.

“SEKTÖRDEN OLUMLU TEPKİLER ALDIK”

Bunun büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren Kemerci, iş yerini haftada bir kapatma kararını şu gerekçelerle anlattı:

“Personelin, emekçilerin ve bizlerin emekçilerle bir arada olma günümüzü tespit etmek adına ve bugünü bir arada değerlendirmek, sosyalleşmek adına böyle bir karar aldık. Bunu kayıp-kazanç hesabı ile yapmadık. Kazanç da olsa kayıp da olsa radikal bir şekilde aldığımız kararı sürdürmeyi düşünüyoruz. Çalışanlarımız haftada bir gün farklı günlerde izin yapıyordu. Çalışan emekçi arkadaşlar günün büyük bir bölümünü birlikte geçiren kişiler. Bu uygulama sayesinde ailece görüşme fırsatı da bulabiliyorlar. Aynı gün, hepsinin izinli olması sayesinde, birbirlerine yemeğe, kahvaltıya gidebiliyorlar veya birlikte kahvede okey oynama, halı sahaya gitme ya da balığa gitme şansı yakalıyorlar. Aldığımız kararla, diğer sektör temsilcilerine ve meslektaşlarımıza öncü olmak istedik. Güzel tepkiler aldık. Kendi meslektaşlarımızdan ‘Bizler de yapalım bunu’ şeklinde yorumlar geldi. Emniyet personeli bile bizi destekledi.”

“EMEK KAZANÇTAN DEĞERLİ”

İş yerini 1 günde olsa kapatmanın ekonomik kaybını göze aldıklarını ifade eden Kemerci, “Mutlaka ekonomik kaybı olacak ama o kaybı göze aldık. Pazartesi günü gelecek kazanca bakmadan, emeğin daha değerli olduğunu düşünerek böyle bir karar aldık” dedi.

site-cafe