Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen talep ve sahte basımların önüne geçmek amacıyla 104 yıl sonra yeniden bastığı Reşat Altın,  Aydın'ın Efeler ilçesinde de ilgi gördü.


Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, vatandaşların ilgisi ve sahte basımların önüne geçmek amacıyla 104 yıl sonra Reşat altın bastı. 

Reşat Altın, 1909 - 1918 yılları arasında Osmanlı Devleti'ne padişahlık eden Sultan Reşat'ın tahta çıkışı anısına darphane tarafından 5 farklı gramajda basılmıştı.

1918 yılından sonra üretilmeyen ancak piyasada alım - satımı süren Reşat altına gösterilen  yoğun talep üzerine 5 farklı gramda, 22 ayar (916,6 milyem) olarak üretilen altınlardan 8 bin 300 adet basıldı.

Aydın'ın Efeler ilçesinde kuyumculuk yapan Mert Ersoysal, basım kararının hem vatandaşları hem de meslektaşlarını mutlu ettiğini söyledi. Ersoysal, "Altının darphane güvencesinde olması güzel. Böylelikle hem bizim hem de vatandaşta altına karşı güven problemi ortadan kalkıyor.  Vatandaşlar hem tarihi hem de güvenli altını tercih ediyor. İlgi günden güne artıyor" diye konuştu.