Aydın’da 15 Temmuz şehitleri anıldı Aydın’da 15 Temmuz şehitleri anıldı


(Özel Haber: Naci ERİŞ)

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin önceki Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, 2020 yılında gerçekleştirilen ancak tamamlanamayarak 2022 yılında tasfiye edilen ADÜ Diş Hekimliği Fakültesi inşaatı ihalesiyle ilgili açıklama yaptı.
Sayıştay’ın incelemeye aldığı ve 26 milyon lira zarar ortaya çıktığı iddia edilen ihaleyle ilgili Aydın Kulis’e bilgi veren Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Diş Hekimliği Fakültesi ihalesi feshedilmedi, ihalenin tasfiyesi yapılmıştır” dedi.
“SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİNE UYDUK”
Ülkemizde yayılan koronavirüs salgını nedeniyle 2022 yılında Sağlık Bakanlığının bir genelge yayınladığını ve bu genelge ile sağlık kuruluşları için yapılan binalarda aranan şartları yeniden belirlediğini belirten Osman Selçuk Aldemir, şu ifadeleri kullandı:
“Pandemi çıktıktan sonra Sağlık Bakanlığı bir genelge yayınladı. Bu genelgede, yapılacak sağlık tesislerinde bazı yeni kurallara uyulması yönünde bilgiler verildi. Bu genelge resmi kanalla bize iletildi. Bu genelge doğrultusunda, Diş Hekimliği Fakültesinde bizim verdiğimiz ihale şartları ile yapılacak bina arasında farklılıklar oluştu. Bu kapsamda yapılan bir tasfiye işlemidir. Yani bu ihale keyfi olarak tasfiye edilmedi.”
“İNŞAAT DEVAM ETSE RUHSAT ALAMAZDIK”
Teknik olarak ‘fesih’ ile ‘tasfiye’ arasında farklılık bulunduğunu vurgulayan önceki Rektör Aldemir, “Fesihle tasfiye ayrı şeyler. Biz, Sağlık Bakanlığının genelgesine rağmen bu şekilde inşaata devam etsek, Sağlık Bakanlığı inşaat tamamlandıktan sonra bize ruhsat vermezdi. Suç işlemiş olurduk. Çünkü bakanlığın genelge ile talimatlandırdığı şekilde yapılmamış olurdu” dedi.
“SAYIŞTAY DENETİMİNDE TEMİZ ÇIKTI”
Önceki ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, 2022 yılında yapılan Sayıştay denetiminde ihale tasfiye sürecinin incelendiğini ve herhangi bir eksiklik bulunmadığını belirtti. 
Sayıştay’ın yapılan başvuruları incelemeye aldığını, yeniden başlayan inceleme tamamlandığında eksiklik görülmeyeceğine inandığını belirten Aldemir, “2022 yılında bir denetim yapılmış ve Sayıştay tarafından her şey olağan bulunmuştur. Bu dönemde başvuru üzerine yeniden bir inceleme süreci başlatıldı. Her başvuru için inceleme başlatılması olağandır”dedi.

Editör: Meltem Danışman