Teknokent'te faaliyet gösteren Mavi Akıl Ar-Ge İnovasyon ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Adem Toy, İyem'in Rektör adayı olduğu için hedef alındığını öne sürerek, "Hocamız kumpasa kurban edilmemelidir" dedi.

Adem Toy açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
"Sevgili Dostlar ve Saygıdeğer Aydın Halkı,
Birçoğunuzun bildiği üzere ben Mavi Akıl Ar-ge İnovasyon ve Danışmanlık Firmasının kurucu ortaklarından biriyim. Firmamız Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ADÜ Teknokent) bilim üretmeye çalışan bir Ar-ge İnovasyon ve Danışmanlık firması. Geçen hafta içinde yaşanan ve beni oldukça etkileyen ve sizi de ilgilendirdiğini düşündüğüm en hafif tabiri ile ucuz, basit ve bir o kadar da mide bulandırıcı bir algı yaratma operasyonu olduğu açıkça belli olan bir girişimi siz değerli dostlarıma ve duyarlı Aydın halkına bildirmek ve bu düşük zeka ürünü kumpas girişiminden elde edilmeye çalışılan hasılaya karşı bir duruş sergilemek için bu paylaşımı yapıyorum.
Karakteri, düşünce yapısı, çalışkanlığı ile çok sevdiğim, ülkemizin yetiştirdiği en genç profesörlerden Aydın Teknokent ’in Genel Müdürü çok saygıdeğer hocam Prof. Dr. Cemal İYEM’in depremden sonra depremzedeler için nasıl bir gayretle çalıştığını, gerek beni gerekse diğer teknokent firma sahiplerini tek tek arayarak veya Teknokent ‘in ortak mesajlaşma platformundan yapılması gereken yardım çalışmaları ile ilgili nasıl bir koordine çabası içinde olduğunu çok iyi biliyorum.
 Yine 23.02.2023 tarihinde depremden etkilenen üniversiteli öğrencilerle teknokent bölgesinde moral yemeği mahiyetinde bir yemek düzenlemiş bu yemeği de twitterdan “Adana ve Antepli öğrencilerimiz, firma yetkililerimiz, sendika temsilcisi kardeşimiz, hocalarımız ile bir araya gelerek beraber yemek yedik, sohbet ettik. Allah memleketimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” şeklinde paylaşarak duyurmuştur. Ben de kendisini arayarak hocam çok ince düşünmüşsünüz diyerek tebrik ettim. 
Ne gariptir ki bu olay Aydın’da bir yerel gazetede “Rektör’den Teknokent’e tebdil-i kıyafet baskın” manşetiyle haber yapılmış, sözde orada depremde yaşanan acılara rağmen mangal partisi ve eğlence yapılıyormuş, sayın rektör de tebdil-i kıyafetle Teknokent’i basarak bu durumu tutanak altına aldırmış şeklinde bir haberle karşılaştım. Baştan sona kurgu ve algı yaratma çabası olduğu belli olan bu haber sonrası bugün de sayın hocamız Prof. Dr. Cemal İYEM ‘in Teknokent A.Ş Genel müdürlüğü görevinden alındı.
Bu yapılan büyük haksızlığı ve bu girişimin ne amaçla yapıldığını bilin istiyorum.  Üniversite içinde bir rektörün tebdil-i kıyafet le gezmesi ne demek? Baskın yapılan yer kumarhane mi? Bu yemekte toplum vicdanını rahatsız eden ne varmış? Yahu bu ne akıl bu ne izan bu ne vicdan? Cemal hoca gencecik pırıl pırıl bir profösör. Müthiş bir zeka. Böyle adam görevden alınır mı? Alınır peki neden? Nedenini siz tahmin etmeye çalışın bakalım. Durun ben söyleyim çünkü Cemal hoca mevcut rektörün karşısında en büyük rektör adayı ve bu haftalar içinde rektör atama kararı açıklanacak.
Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın bakanımız ve saygıdeğer kamuoyuna sesimi duyurmak istiyorum. Prof. Dr. Cemal İYEM ülkemizin yetiştirdiği çok önemli bir değer. Bu kadar yıldır aşkla sadakatle ülkeme bağlı çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş üstün hizmet madalyalı biri olarak ben kendi adıma kefilim. Cemal Hocanın Aydın Teknokent için, orada faaliyet gösteren firmalar için nasıl bir çabayla çalıştığına ve neredeyse hiç imkânlarla konteynerlerden bilim üreten bir merkez oluşturduğuna yakinen şahidim. Dolayısıyla kendini ilime ve bilime adamış ülkemizin en genç profesörlerinden biri olan Prof. Dr. Cemal İYEM hocamız rektörlük ataması öncesi ne için kurgulandığı apaçık belli olan saçma sapan bir kumpasa kurban edilmemelidir. Ayrıca rektörlük ataması öncesi rakip gördüğü bir değerli hocayı yarıştan diskalifiye edeceğim diye Teknokent gibi bilim üreten bir merkezi, basılan bir yer olarak haber manşetlerine taşıması orada üye olan firmalar için asla kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Zira bizler ticari bir firmayız . Zira Teknokent basılacak bir yer değil ziyaret edilecek bir yerdir. Zira Teknokent tebdil-i kıyafetle gelinecek bir yer değil ilim cüppesi ile gezilecek bir yerdir. Cemal hocamız NASA’ya gıda üretmeye çalışan firmalarıyla haberlere taşıdığı bir merkezi sanki ahlaksız bir şeymiş gibi mangal partileri yapılan ve bundan dolayı basılan bir yer olarak Google’da indeksletmek ancak hırsa kurban edilmiş bir aklın ürünü olabilir.  Asıl affedilmemesi gereken tüm ülke kenetlenmiş depremin yaralarını sarmaya çalışırken koltuk kavgası uğruna içerisinde toplum değerlerine aykırı en küçük bir unsur taşımayan bir yemeğin bir kurguyla haber sitelerine taşınması ve Teknokent gibi güzide bir kurumun ve paydaşlarının ticaretini etkileyecek şekilde google’da indekslettirilmesidir. Deprem ve depremzedeler gibi hassas bir konuyu bile kendi menfaatleri uğruna malzeme yapmaya çalışan bir zihniyetin ilime bilime Aydın’ımıza ve ülkemize hizmet edemeyeceği aşikardır. Lütfen bu konu kamuoyuna taşınsın araştırılsın. Hangi menfaatler karşılığı böyle bir kurgu haberin yapıldığı veya yaptırıldığı, gerçeklerin çarpıtılarak ne elde edilmeye çalışıldığı aydınlığa kavuşturulsun ve Cemal hocamıza yapılan bu haksızlığın önüne geçilsin. Sizlerden ricam bu konuyu herkese duyurmanız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”.

WhatsApp Image 2023-03-01 at 14.02.28