Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız ile çok sayıda şüpheli hakkında hazırlanan iddianameye, Nazilli Belediyesinin yaptığı bir ihale de konu oldu.
İddianamede anlatılan suç konusuna göre, Nazilli Belediyesi Esenköy, Ocaklı ve Ciniviz bölgelerinde jeofizik çalışması yapılması için doğrudan temin yöntemiyle ihaleye çıktı. İhaleyi, Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın yönlendirdiği kişi, adrese teslim şekilde kazandı. İddiaya göre Nazilli Belediyesi adrese teslim yapılan ihale sonucu 167 bin lira ödedi. Abdülbari Yıldız ise ihaleyi kazanan kişiden 80 bin lira aldı.
AYDIN KULİS’E KONUŞMADI
Soruşturmayı yürüten savcılık adrese teslim yapılan doğrudan temin ihalesini tespit ederken, aynı zamanda 1. Derece Sit alanı olan Esenköy’deki çalışmaların kaçak yapıldığını belirledi.
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, suç yerinin Nazilli olması nedeniyle Nazilli Belediyesi görevlileri hakkındaki dosyayı ayırarak Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
Kaçak kazı iddiasıyla ilgili yanıt hakkı tanımak üzere aradığımız Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın Kulis’in telefonlarına çıkmayarak sessizliğini korudu.
GÖLGELEMEK İSTERKEN ÖVDÜ
Aydın Kulis’in telefonlarına çıkmayan Kürşat Engin Özcan, Nazilli basınına konuştu. Aydın Kulis’in gazetecilik başarısını gölgelemek isterken adeta öven Özcan, “Çok manidar olan bir şey var. Kişilerle ilgili olan bilgileri, şahıslardan daha önce ulaşabilen, aynı kişilerin aynı işleri yaptığını görüyoruz. Kendinizle ilgili bir iddia var. Bunu siz duymadan önce öğrenebiliyor ve haberleştiriyorlar. Çok anlamlı bir durum bence” ifadelerini kullandı.
“BU NASIL AÇIKLAMA?” DEDİRTTİ!
İhaleyi kazanan firma sahibinin kabul etmesine rağmen ihalede usulsüzlük iddiasına neredeyse değinmeyen Özcan, kültürel varlıklara sahip çıkmak için çalışma yürüttüklerini iddia etti. Özcan,  “Bunların neticesinde fevkalade sonuçlara ulaşılmış, kurumlar da bu sonuçları teyit etmiştir” dedi.
Gerekli izinleri almadan ihaleye çıkmaları ve ödeme yapmaları ile ilgili de sessiz kalmayı tercih eden Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, şu ifadeleri kullandı:
“Biz Nazilli’mizdeki kaçak kazıların önüne geçmek amacıyla böyle bir çalışmanın içerisine girdik. Yasal olmayan hiçbir şeyi yapmadık. Usulsüz bir işlemimizin de olmadığı kanaatindeyiz. Nazilli Belediyesinin kültürel değerlerle ilgili her türlü araştırma geliştirme faaliyetini yürütme yetkisi var. Biz göz göre göre Nazilli’nin tarihinin yağmalanmasına mani olmaya çalıştık.”

2-21