(NACİ ERİŞ) 

Nazilli Belediyespor’un satışına ilişkin süreç devam ederken, görüşmeleri yürüten Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın Kulis’e özel açıklamalar yaptı.
Nazilli Belediyespor’un belediye tarafından desteklenen bir kulüp olduğunu, 2022 yılında çıkan yasayla belediyelerin spor kulüplerine destek vermesinin yasaklandığını söyleyen Özcan, şunları söyledi:
“Nazillispor’un geçen yılki maliyeti 20 milyon liraydı. Bu sene yaklaşık 40 milyon lira olacak. Transferler yapılması lazım. Geriye sadece 3 tane oyuncumuz kaldı. Ödenecek primler, yapılandırılmış borçlar ve kurulacak yeni bir takım söz konusu. Nazilli Belediyesi olarak herhangi bir aktarım sağlamamız mümkün olmayacağı için, gerek yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız gerekse sponsorlarla yaklaşık 40 milyon lira gibi bir ücreti karşılayamayacağımız için, ekonomik bir yöntem bulmamız lazımdı” dedi.,
1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükselen Pendikspor ile benzer bir sistemi uygulamaya çalıştıklarını dile getiren Özcan, “Bu Nazillispor’un, Nazilli Belediyesi’nin, Nazilli halkının menfaatine olacak” ifadelerini kullandı.
Nazilli Belediyespor’un giderlerinin karşılanmadığı takdirde bulunduğu konumdan alt liglere düşebileceğini savunan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, şu ifadeleri kullandı:
“Nazillispor bizim de evladımız. Canımız, ciğerimiz, gözbebeğimiz. Onun zarar görmemesini istiyoruz. Düştükten, değer kaybettikten, bir sürü sıkıntıya uğradıktan sonra ayağa kaldırmak yerine, bugün günün şartlarına, yasal şartlarına ve sporun şartlarına uygun davranarak bunları yaşamamasını sağlamak istiyoruz. Bu noktada camianın güçlenmesi lazım. İnşallah Nazillispor camiası ile bütün bu sorunu aşacağız diye düşünüyorum. Günün ve spor endüstrisinin şartlarına, ekonomik koşulların şartlarına uygun hareket etmeye çalışıyoruz.”
NAZİLLİ’YE 7 FİRMA TALİP
Kulübün satışının gündeme gelmesinin ardından talip olan firma sayısının da arttığını dile getiren Özcan, “7 firma talip. Görüşmeler devam ediyor. Bizim esas istediğimiz, takımın isminin, renklerinin değişmemesi. Maçların Nazilli’de yapılması. Kulüp merkezinin Nazilli’de olması ve ambleminin değişmemesi. Bunlar bizim için temel unsurlar. Anayasanın ilk 4 maddesi gibi. Biz bunları yaptığımız bütün görüşmelerde dile getiriyoruz. Özellikle bu şartlar oluşsun istiyoruz. Güçlü bir kadro, güçlü bir altyapı oluşsun istiyoruz. Nasıl Pendik üst lige çıktıysa, bizi de üst lige çıkartacak bir yapı istiyoruz” dedi.
Kulübün satış tutarı ile ilgili net rakam vermeyen Özcan, “O konular detaylı konular. Görüşmeler bittiği zaman kamuoyu ile paylaşacağız. Çok alternatif konular var” dedi.

Takımın profesyonel bir firmaya satılması halinde şehir ruhunu taşımayacağına yönelik eleştirilere yanıt veren Özcan, şu ifadeleri kullandı:
“O noktada Nazillispor ismi kalacak. Nasıl ki Pendikspor ismi kaldı, taraftar oraya gidiyor, takip ediyor, bizde sürecin içerisinde olacağız. Birçok ilde, ilçede farklı farklı yapılanmalar var ama geçen seneye kadar profesyonel ligde mücadele eden tek Aydın takımı bizdik. Arada kesintileri olsa bile güçlü bir yapı. 60’lı yıllardan gelen bir yapı. Yapılan transferlerle oluşturulacak mücadele için Nazilli Halkının sıcak bakacağını düşünüyoruz. Ben benimseyeceklerini düşünüyorum.”