(Haber: İsmail ÖRS)

Hayatını kaybeden kişinin adına hayır amaçlı dağıtılan yemek uygulaması hakkında bilgi veren Karataş, "Yaklaşık 10 yıldır böyle bir uygulama var. Bir yakınını kaybeden ailenin diğer üyeleri onun adına 3 boyunca öğle ve akşam olmak üzere 6 öğün yemek dağıtıyor. Bu uygulama, yüzyıllardır var olan bir durum değil. Bununla ilgili din yetkilileri ile de görüştüm. Dinimizde de böyle bir şart bulunmuyor" dedi.

"KREDİ ÇEKİP YEMEK DAĞITAN VAR"

Bu uygulamanın son yıllarda maliyetinin arttığına dikkat çeken Karataş, "3 gün boyunca onlarca kişiye yemek dağıtmak maddi ve manevi açıdan çok zor. İnsan acısını yaşayamadan yemeğin tadını tuzunu düşünüyor. Vatandaşların karnını doyurmaya çalışıyor. Ayrıca son yıllarda maliyeti çok yükseldi. Maddi durumu iyi olmayanlar var. Kredi çekip yemek dağıtmak zorunda kalanlar oldu. Dağıtıldığında ihtiyacı olan da olmayan da yemek yiyor. Eğer kişi hayır yapmak istiyorsa bunun çeşitli yolları var. Benimle iletişime geçsin ve maddi gücü kadar ihtiyaç sahibi olanlara yönlendirelim. Bunun yanında okula, camiye de bağışta bulunulabilir" diye konuştu.

"İMKANI OLMAYAN YAPMASIN"

Yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle bu uygulamanın kaldırılması için mahalle sakinlerine çağrıda bulunan Karataş, "Dini bir zorunluluk değil. Amaç hayır yapmak. Söylediğim gibi çok çeşitli yolları var. Biz cenaze evinin aş evi olmasını istemiyoruz. En azından vatandaşlar acısını rahat yaşasın. Hayrını da istediği zaman gücü yettiği kadar yapsın. Cuma günü namaz öncesi camilerimizde bu konu hakkında hocalarımız bilgilendirme yapacak.  Mahalle sakinlerimize bu durumu anlatmaya çalışıyoruz ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Hayatını kaybeden kişinin yakınları şehir dışından gelebiliyor. Biz onlara yemek verilmesin demiyoruz fakat imkanı olmayan da yapmak zorunda kalmasın" ifadelerini kullandı.

siteeeee-7