Dosyanın akıbeti ilçede merak konusu oldu. Aydın merkezli 11 ilde 2022 yılının Mart ayında düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, bazı müze çalışanları ve 2 polisin de olduğu 37 şüpheli gözaltına alınmıştı.
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları belirlenen şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları ileri sürülmüştü. 
 
İDDİANAMEDE NAZİLLİ AYRINTISI ORTAYA ÇIKTI

Operasyonun ardından hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından 1 Temmuz 2022’de kabul edildi. 
İddianamede, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Nazilli’deki Ocaklı ve Esenköy Höyükleri ile Ciniviz bölgesinde yapılan tarihi eser kazılarının da ‘iziniz define araştırma’ statüsünde olduğunu saptadığı bilgisi yer aldı.
Aynı zamanda bu bölgelerde yapılan çalışmaların ihalelerinde usulsüzlük tespit edildi.
Başsavcılık, suç yeri Nazilli olan iddialarla ilgili bölümü Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
ÖZCAN’DAN KAÇAMAK DEĞERLENDİRME
Aydın Kulis, 1 Temmuz’da yayınlanan haberiyle, Nazilli Belediyesine uzanan ‘kaçak tarihi eser arama’ çalışmalarını gündeme getirdi.
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise o dönemde yaptığı açıklamada, kaçak kazı iddialarına yanıt vermek yerine Aydın Kulis’in haberini hedef almıştı. Özcan, “Çok manidar olan bir şey var. Kişilerle ilgili olan bilgileri, şahıslardan daha önce ulaşabilen, aynı kişilerin aynı işleri yaptığını görüyoruz. Kendinizle ilgili bir iddia var. Bunu siz duymadan önce öğrenebiliyor ve haberleştiriyorlar. Çok anlamlı bir durum bence” demişti.
NAZİLLİ’DEKİ DOSYA NE DURUMDA?
Aydın merkezli iddialarla ilgili açılan davada yargılama devam ederken, Ocaklı ve Esenköy Höyükleri ile Ciniviz bölgesinde yapılan, Nazilli Belediyesi yetkilileri hakkında da suç duyurusu yapılan dosyanın ne durumda olduğu bilinmiyor. 
Nazilli Adliyesine gönderilen dosyada soruşturmanın devam mı ettiği, yoksa takipsizlik kararı mı verildiği ilçe halkı tarafından merak konusu oldu. 
Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise bu konuda 1 yıldır yeni bir açıklama yapmadı.