Aydın'ın tanınmış firmalarından olan Serkan Grup Turizm Yatırımları ve İşletmeciliği Şirketi geçen yıl ekim ayında yapılan ihale sonucu 4 milyon lira bedelle Milli Park'ta bulunan 4 koyun işletmeciliğini aldı. Firma yetkilileri ayrıca Milli Park'ın temizliği için de yıllık 1,5 Milyon TL temizlik ücreti ödeyeceğini belirtti. İhaleyi kazandıktan sonra kolları sıvadıklarını belirten şirket yetkilisi Serkan Göl, "En yüksek fiyat teklifini vererek ihaleyi kazandık. Daha sonra kolları sıvayarak bölgeye 15 Milyon 750 bin liralık yatırım yaptık. Yatırımlarımızı genişleteceğimiz bir dönem de ise büyük bir şok yaşadık. 20 gün önce aldığımız alkollü içki satış belgemiz iptal edildi. Aklımız ermedi bu işe. Bu yasaklarla turizmin kalkınması nasıl mümkün olacak" dedi.

"EN YÜKSEK KİRA BEDELİNİ ÖDEYECEĞİZ"

Türkiye'de bulunan Milli Parklar arasında en yüksek kira bedelini ödeyeceklerine dikkat çeken Göl, "4 Milyon TL’lik kira bedelini önemine dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’deki Devletimize ait tüm Korunan Alan İşletmecilikleri içinde en yüksek bedeldir. Bunlara Uludağ Milli Parkı, Marmaris Milli Parkı, Spildağı Milli Parkı içinde yer alan 5 yıldızlı otellerin kirası da dahildir. En yüksek bedelle kiralama yaptık ve çok istediğim turizm sektörüne tam profesyonel ve ciddiyetle yaklaştım, iddialı bir şekilde sektöre giriş yaptık. Serkan Grup Turizm Yatırımları ve İşletmeciliği Limited Şirketi olarak, yıllık ihale bedeli 4 milyon TL'nin dışında milli parkın temizliğinden de sorumluyuz. Milli Parkın temizliği için de 1.5 milyon TL. harcama yapıyoruz. Bunun dışında her yıl 250 Bin TL. ağaçlandırma çalışması için fon sağlıyoruz. Toplamda 5 Milyon 750 Bin TL. yıllık giderimiz var. Türk turizmine yakışır bir tesis için kolları sıvadık ve 10 milyon TL. daha yatırıma yönelik harcama yaptık. Şu anda gördüğünüz tesisin bize maliyeti 15 Milyon 750 Bin TL'dir. Tesisin yapımında tamamen doğal malzemeler ve her şeyin en iyisini kullandık" diye konuştu. 

"BİRİLERİ BU İŞİ ENGELLEMEK İSTİYOR"

 Farklı kişilerin bu yatırımın önüne geçmek istediğine dikkat çeken Göl, "Bu yaşananlarla madalyonun bir görünen yüzü bir de görünmeyen yüzü var. Yaşadığım bürokratik engellemeleri ve mağduriyetimi paylaşmak istiyorum. Turizmin gözbebeği Kuşadası’nda farklı bir uygulamayla karşı karşıyayım. Türk turizmini kaliteli ve yasaksız tesisler olmadan nasıl geliştireceğiz? Yasaklarla turizmin kalkınması mümkün mü? Ben ihale sözleşmemde olmayan hiçbir şeyi istemiyorum. Sadece sözleşmedeki hükümlerin uygulanmasını istiyorum. Bakanlığın uygun gördüğünü yerel yöneticiler uygun görmüyor" ifadelerini kullandı. 

 "TURİSTLER TERCİH ETMEYE BAŞLADI"

Yaptığı yatırımla Milli Park'ın çehresini değiştirdiğine vurgu yapan Göl, "Bizi mutlu eden konu her yıl 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Milli Parkın işletmecisi olarak önemli miktarda yabancı turiste de hizmet vermeye başlamış olmamızdır. Yabancı turistlerin tercih ettiği işletme durumundayız. Yabancı turistler gerek ticari taksilerle, gerekse turlarla işletmemize geliyorlar. By Serkan Grup Beach ve Kafeterya hizmetlerinden faydalanıyorlar. Bu bizim için gurur vericidir. Yerli ve yabancı turistler tesisimizi gönül rahatlığıyla kullanıyorlar, denize giriyorlar, huzurlu ve mutlu şekilde buradan ayrılıyorlar. Milli Park önceki yıllarda denize girmek için turistlerin tercih ettiği bir yer değildi. Biz bunu başardık ve turistlerin tercih ettiği bir mekan olduk" dedi.  "15 GÜNDE NE DEĞİŞTİ..?"  Mağduriyetinin giderilmesi için yetkililere seslenen Göl, “İçkili işyeri açılış ruhsatımızı aldık. Bu belgeyle Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurdum ve TAPDK belgesi aldım. Belgeyi imzalayan Kuşadası Kaymakamımız ve 15 gün önce bu belgeyi verirlerken tüm evraklarım tamdı. Hiç bir engel yoktu ama ne olduysa 15 gün sonra ‘pardon yanlış oldu, tekrar gözden geçirilsin’ denilerek belgemi iptal etmek istiyorlar. Belgeyi iptal etmek için devletin kurumlarını kullanıyorlar. Belge iptali için kullanılan kurum İlçe Jandarma Komutanlığı. İlçe Jandarma Komutanlığı TAPDK belgesi alınmadan önce uygunluk raporu veren kurumdur. 15 gün önce uygunsa şimdi neden ‘tekrar gözden geçirilsin’ diye yazı yazıyorlar. Bu durum devlet ciddiyetine yakışıyor mu? Kaymakam beyin talimatı ile İlçe Jandarma Komutanlığı kendi görevlerini bıraktı, Tarım ve Orman Bakanlığının taraf olduğu sözleşmemdeki hükümleri bahane edip, aldığım belgenin tekrar değerlendirilmesi hakkında yazı yazıyor. Bu yazıya istinaden de Tarım İlçe Müdürlüğü verdiği belgeyi iptal ediyor. Bu da yetmiyor, 10 gün önce başvuru yaptığım, Turizm İşletme Belgemin önüne engel çıkartılıyor ve süreç durduruluyor. 15 gün önce verilen belgemi neden iptal etmek istiyorsunuz? Devletimin verdiği belgeye istinaden ben firmalarla 2,5 milyonluk sözleşme yaptım. Şimdi bunu kim ödeyecek? Mağduriyetimi kim giderecek?” diye konuştu.

  "MÜCADELEMDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM"

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve bölge milletvekillerinden yardım isteyen Göl, sözlerini şu ifadelerle tamamladı.  “Yatırımcı iş insanı olarak önüme konulan her türlü zorluğa rağmen mücadelemi bırakmayacağım. Hem hukuk yoluyla hem de sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşana kadar mücadelemi sürdüreceğim. Bu ihaleye tüm birikimimi, ailemin geleceğini yatırdım ve haklarımın gasp edilmemesi için tüm gücümle çalışacağım. Bu işletmede 91 kişi çalışıyor ve biz bu sayıyı 150 kişiye çıkarmayı hedeflemiştik. Bu şartlarda işletmemizi 10 gün sonra kapatmak zorunda kalırım. Çay, kahve, ayran satarak 15.5 milyon lira yatırım nasıl çıkacak? Yerli ve yabancı turist bira içmek istiyor. ‘Bira satışımız yasak’ mı diyeceğiz? Gelinen durum ne yazık ki, bu şekilde. Sağladığımız istihdam göz önünde bulundurularak yardımcı olunmasını, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Sayın milletvekillerimizin ve sayın Valimizin desteklerini bekliyorum.”

para-2