Büro Memur Sen Aydın Şubesi, Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hayat pahalılığı, ek gösterge, toplu sözleşme ikramiyesi, kira artışı ve tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek servis hizmet gündemlerindeydi. Büro Memur Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Ümit Uğur, konularla alakalı şöyle konuştu:

“3600 ek gösterge konusu ilk defa 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmede karara bağlanan, ilk olarak 4 meslek grubuyla sınırlı tutulan ve 7’nci Dönem Toplu Sözleşmede ‘1. dereceye yükselmiş kamu görevlilerinin 3600 ek göstergeden yararlanması hususunda yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen'le ortak çalışma yapılması’ şeklinde karara bağlanan ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından meydanlarda defaatle sözü verilen bir husustur. 7’nci Dönem Toplu Sözleşmesinden 9 ay ve verilen sözlerden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen halen herhangi bir calışma yapılmamıştır.”

Günlük hayatın her alanında fahiş fiyat artışları yaşandığını ifade eden Uğur, “Bir türlü durdurulamayan hayat pahalılığı, var olan enflasyonist ortam sonucunda fahiş kira fiyatları özellikle büyükşehirler ve kıyı kentlerinde kamu görevlilerinin istihdam ve görevde tutulmasını zorlaştırmakta, buralarda görev yapanların da maaşlarının yarıdan fazlasının ev kirasına gitmesine neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline büyükşehir tazminatı getirilmeli, müteakiben benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de devlet memuru aylık katsayısına bağlanarak kira tazminatı getirilmelidir.”

Aydın’da şehir içi ulaşıma zam Aydın’da şehir içi ulaşıma zam

Başkan Uğur, sendikanın ülke genelinde uygulayacakları eylem takvimini de açıkladı. Ülke genelinde çalışma ortamlarında kokart takma eylemi, kitlesel basın açıklamaları ve imza kampanyası ve yürüme eylemi olarak açıklanan takvimin ilk ayağı gerçekleştirildi.

Belirledikleri tarihe kadar talepleri gerçekleştirilmemesi halinde yürüme eylemi yapacaklarını söyleyen Mehmet Ümit Uğur, “Yürüdük, yine yürürüz. Yeter ki kamu görevlilerinin kazanımları gasp edilmesin, yeter ki kamu görevlilerinin haklı talepleri kazanıma dönüşsün” dedi.

Editör: Naci ERİŞ