Kuşadası Ukraynalılar Kültür Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği organizasyonuyla Kuşadası Kent Konseyi bahçesinde düzenlenen programa, Ukraynalı çocuklar, anneleri ve ilçede yaşayan bazı ailelerin çocukları katıldı.

Derneğin başkan yardımcısı Olena Burgaç, gazetecilere, savaştan kaçan Ukraynalı kadın ve çocukların Kuşadası'nda yaşamlarına devam ettiğini söyledi.

Çocukların savaş psikolojisini azaltmak adına bu organizasyonu yaptıklarını aktaran Burgaç, "Çocuklar için sadece yemek yemek önemli değil. Aynı zamanda çocukluklarını da yaşaması gerekiyor. Buraya savaştan kaçıp geldiklerinde çok korkuyorlardı. Onlar için bir sosyal medya hesabı açtık. 'Çocuklar barış içinde büyümeli' fikriyle yola çıktık. Bu kapsamda taş boyama yaptık. Türkiye'nin farklı yerlerine ve yurt dışındaki bazı ülkelere bu taşları gönderdik. Taşların arkasına da sosyal medya hesaplarımızı yazdık. Bizi görenler takip etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Kuşadası Kent Konseyi Yabancılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Atlı da "Taşları boyayıp arkasına sosyal medya adresimizi yazıp şehrin değişik yerlerine bırakmaya başladık. Çok kısa süre içinde taşlar dünyanın değişik yerlerin de karşımıza çıkmaya başladı." dedi.