FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

(İSMAİL ÖRS) Hayvan üreticisi Sami Buğday, "Hayatın her alanına yansıyan zamlara bakıldığında et fiyatları uygun" dedi.


Kurban Bayramı'na 8 gün kala Efeler'de kurulan hayvan pazarında satışlar devam ediyor. Geçen yıla göre büyük boşlukların olduğu pazarda,  akaryakıt fiyatlarındaki artış bu duruma gerekçe olarak gösterildi.
Pazarda, küçükbaş hayvan fiyatları 2 bin liradan   6 bin liraya kadar değişiyor. 
Büyükbaş hayvan fiyatları ise 10 bin ile 40 bin lira arasında farklılık gösteriyor.  

"HAYATIN HER ALANINDAKİ ARTIŞA GÖRE ET FİYATLARI UCUZ"
Hayvanların yetiştirilmesinde artan maliyetlere dikkat çeken  çiftçi Sami Buğday, "1 paket saman fiyatı geçen yıl 25 liraydı bu yıl 80 lira oldu. 1 çuval yem fiyatı geçen yıl 130 liraydı bu yıl 350 lira oldu. Hayvancılık sadece saman ve yem ile olmuyor.  Veteriner, bakıcı ve nakliye ücretleri derken giderler artıyor. İçtiği suyun bile maliyeti arttı. Geçen yıl 16 bin liraya sattığımız hayvan bu yıl 32 bin lira oldu. Hayatın her alanındaki artışlara bakıldığında et fiyatları ucuz" diye konuştu.
"VATANDAŞ KURBANINI ÜRETİCİDEN ALSIN"
Vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını ve satışların yüksek olduğunu ifade eden Sami Buğday, "Biz ilgiden memnunuz. Satışlar var. Bunun yanında vatandaşlar kurbanını üreticiden almalı. Tüm girdi maliyetlerinin yanında zincir marketlerin kurban satışı yapması da üreticiyi olumsuz etkileyen bir durum" diye konuştu.

hayvan