Cumhuriyet meydanından yüzlerce vatandaşın katıldığı kortejde coşku ile yürüyen kalabalık Yöresel ürünler panayırı içerisinden geçerek ilçe turu attı. Etkinliklerin yapılacağı Cumhuriyet Meydanında son bulan kortej Koçarlı halkı ile yerli ve yabancı misafirler tarafından ilgiyle takip edildi.

KORTEJE YÜZLERCE VATANDAŞ KATILDI

Yöresel Ürünler Festivalinin kortejine yüzlerce vatandaş katıldı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı yürüyüşü vatandaşlar cep telefonlarıyla kayıt altına aldı.

Bu festival Aydın’da Marka Olacak” sloganı ile Aydın’ın Koçarlı ilçesinde bu yıl 14.sü düzenlenen “Koçarlı Çam Fıstığı, İncir, Pamuk, Zeytin, Zeytinyağı ve Yöresel Ürünler Festivali” için heyecanlı bekleyiş sona erdi.

Yöresel Ürünler Festivalinin kortejine yüzlerce vatandaş katıldı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı korteji vatandaşlar cep telefonlarıyla kaydetti. Şölen havasını aratmayan festivalin kortejine Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Aydın Milletvekilli Metin Yavuz, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, İl Jandarma Komutanı Albay Macit Engin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Koçarlı İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Uğur Çelik, Koçarlı İlçe Emniyet Amiri Ahmet Kotan, kamu kurum ve kuruluş Müdürleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Kortej yürüyüşü ile birlikte Cumhuriyet meydanında açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından protokol tarafından festivalin açılış kurdelesi kesildi. İzmir bandosu ve Halk Oyunlar gösterilerinin ardından Koçarlı Belediyesi tarafından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen ancak pandemi dolayısıyla ödül töreni gerçekleşemeyen “Demokrasi Şehidi Adnan Menderes” konulu resim ve şiir yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

VALİ AKSOY “KOÇARLI’DA BİRÇOK YATIRIM VE HİZÖET GERÇEKLEŞİYOR”

Festivalin açılış töreninde konuşma yapan Aydın Valisi Hüseyin AKSOY, Koçarlı’da da birçok önemli yatırım ve hizmetin gerçekleştiğini ifade ederek, “Belediye Başkanımızın Koordinasyonunda, Kaymakamlığımızın destekleriyle bir çok alanda yürütülen önemli çalışmalar var. Bugün bu festivalin yapıldığı meydanda bu projelerden birisi. Belediye başkanımız bu yıl festivalin kapsamını genişleterek Aydın’ın önemli marka değerlerin yer aldığı ürünleri tanıtmayı amaçlamış. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ YAVUZ “KOÇARLININ EN BÜYÜK MARKA DEĞERİ ADNAN MENDERES’TİR”

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ise yaptığı konuşmada İmece usulüyle yapılmış olan festivalin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Hem ilçenin ve bölgenin tanıtımı açısından hem de imece kültürün gelişmesi çok önemli. Koçarlı’nın en büyük marka değeri şehit Başbakanımız Adnan Menderes’tir. Koçarlı Aydın’ın önemli ilçelerimizden birisidir. Koçarlı’mızı farklı bir konuma taşıyan merhum şehit Başbakanımız Adnan Menderes’tir” diye konuştu.

BAŞKAN KAPLAN “BU FESTİVALİ AYDIN’IN BİR MARKASI HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koçarlı Belediye Başkan Kaplan, Koçarlı Yöresel Ürünler Festivalinin açılışında yaptığı konuşmada, daha önceleri 'Çam Fıstığı' adıyla tertip edilen geleneksel festivalin pandemi sebebiyle gerçekleştiremediklerini ifade ederek, “Çok şükür o günler geride kaldı ve özlemini duyduğumuz festivalimizi 'Koçarlı Çam Fıstığı, İncir, Pamuk, Zeytin, Zeytinyağı ve Yöresel Ürünler Festivali” olarak gerçekleştiriyoruz. Bugün Koçarlımız için ileride adeta bir fuara dönüşebilmesini de arzu ettiğimiz önemli bir festivalin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz üzere kentlerin, ülkelerin gelişmesi ürünlerini dünyaya pazarlaması ile mümkün oluyor bu noktada Koçarlımızı ve Yöresel Zenginliklerimizi her geçen yıl daha geniş kitlelere tanıtmak için çabalıyoruz. Belediye Başkanı olduğum süre içerisinde yönetimimiz tarafından gerçekleştirilen ilk festival olacak. Hatamız kusurumuz var ise af ola.  Bu Festivali Aydın’ın bir markası haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu sebeple var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu festivalde emek var, Bu Festivalde birlik ve beraberlik var, bu festivalde alın teri var Bu Festivalde Koçarlı  var” diye konuştu.

KOÇARLI’NIN KAYNAKLARI FESTİVAL İÇİN HEBA EDİLMEDİ

Başkan Kaplan ayrıca, “Biz bu festivalin bütçesinin tamamını, bu bölgede ticaret yapan, para kazanan, çiftinin alın terini, emeğini değerlendiren başta işletmeler olmak üzere, bu bölgenin yetiştirdiği değerli iş adamlarımızın desteği ile yaptık. Yani Koçarlı halkının kaynakları festival için heba edilmemiştir. Bu festivalimizin ana amacı, Koçarlımız da yetişen ürünlerin ülkemize ve yurt dışına tanıtılması, yeni pazarlan bulması ve ilçemizin tanıtımına katkı sağlamasıdır” diyerek festivale katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÖDÜL TÖRENİ FESTİVALDE GERÇEKLEŞTİ

Geçtiğimiz yıllarda Koçarlı Belediyesi tarafından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen ancak pandemi dolayısıyla ödül töreni gerçekleşemeyen “Demokrasi Şehidi Adnan Menderes” konulu resim ve şiir yarışmasının ödül töreni festivalin ilk günü gerçekleştirildi. Başkan Nedim Kaplan, “Demokrasi şehidimiz merhum Adnan Menderes’in anısına gerçekleştirdiğimiz “Demokrasi Şehidi Adnan Menderes” konulu şiir ve resim yarışmasına Ülke genelinden 98 adet şiir ve 10 adet yağlı boya tablo çalışması ile katılım olmuştu. Pandemiden dolayı tören yapamayınca, yarışmanın ödül törenini Adnan Menderes Demokrasi Müzesinin açılışına denk getirmeyi planlamıştık. Ancak açılış programların yoğunluğundan dolayı gerçekleştiremedik. Daha sonra ise festivalimizde takdim etmeyi uygun gördük. Bu yıl festivalimizi gerçekleştirmek nasip oldu ve yarışmada ödül kazanan eser sahipleri ödüllerini takdim ediyoruz. ” diye konuştu.

Resim yarışması birincisi Emine Fida Rüzgar, ikincisi Burak Erim, üçüncüsü İrem Sena Özen olurken mansiyon ödülüne Nesrin Sözen layık görüldü.  Şiir yarışmasında ise Keziban Nur Şimşek “Vaveyla” isimli şiiriyle birinci, Kenan Güç “1961 Kuş” isimli şiiriyle ikinci, Arif Odabaş “Ağlama Sen Çocuğum” isimli şiiriyle üçüncü ve Fatih Karakuş ise “Menderes’e Ses Ver” isimli şiiriyle mansiyon ödülü aldı.

KORAY AVCI KOÇARLI İÇİN KONSER VERECEK

Gerçekleşen ödül töreninin ardından Festival çeşitli etkinliklerle devam ederken, Akşam saat 20:30’da FETA ve Ayşegül sahnesiyle festivale renk katacak. Saat: 22:30’da ise sevilen sanatçı Koray Avcı şarkılarını Koçarlılı hayranları için seslendirecek.