FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Şehrin tam ortasında görülen yılan, vatandaşı şaşırttı. 

Kuşadası ilçe merkezinde banka önünden geçen bir vatandaş, yolda ilginç bir yılan gördü. Yılanın araçlardan ezilmesini önlemek isteyen vatandaş, bir alet yardımıyla hayvanı kutuya koyarak belediye yetkililerine ihbarda bulundu. 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) tarafından belediye aracılığıyla teslim alınan yılanın, Telescopus fallax türü Kedi Gözlü Yılan olduğunu tespit edildi. 
Yılan, doğal yaşam alanı olan bir araziye bırakıldı. 
"SÜRÜNGENLERİ VE YAŞAM ALANLARINI KORUMALIYIZ"
Kedi Gözlü Yılanın adını kedilerdeki dikey ve büyük gözbebeklerinden aldığını ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Kedi gözlü yılan, zehirli olarak bilinse de yarı zehirli bir yılan türüdür. Arka dişlere sahip olduğundan, insanlara zehir enjekte etme yeteneği olmadığı için tehlikeli bir tür değildir. Genellikle çalılık, kayalık ve bitki örtülü açık orman arazilerinde görülür. Şehrin tam ortasında görülmesi de çok ilginç bir durum. Neyse ki duyarlı bir doğasevere denk gelmiş ezilmekten kurtulmuş. Yakında sıcaklar başlayacak ve sürüngenler de yavaş yavaş doğada görülmeye başlanacak. Doğal hayatın içinde önemli işlevleri olan başta yılanlar olmak üzere tüm sürüngenleri ve yaşam alanlarını korumalıyız" ifadelerini kullandı.