Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin iş birliğinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Kuşadası İstasyon Topluluk Merkezi’nde “Aydın İli Kadın Muhtarlar Çalıştayı” düzenlendi.

 Bu kapsamda Aydın’ın kadın muhtarlarının karşılaştıkları cinsiyetçi yaklaşımlar ve mahallelerinde yaşanan şiddet olayları karşısında neler yapılabileceği ele alındı.

Kuşadası Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı Akademisyen Itır Bağdadi ve Kuşadası İstasyon Topluluk Merkezi Sorumlusu Burcu Kanbal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Aydın İli Kadın Muhtarlar Çalıştayı’na CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, CHP Kuşadası İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Dağlı, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in eşi Duygu Gül Günel, Belediye Başkan Yardımcıları Oğuzhan Turan ve Seyfi Seyhan Suvari, Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver de katıldı. Çalıştayda kadın muhtarlara görevlerini yaparken karşılaştıkları zorluklar hakkında anket uygulanarak seçim döneminde ve seçim sonrasında cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa ve çeşitli zorbalıklara maruz kaldıkları belirlendi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN DESTEK TALEBİ

Başkan Kaplan karne hediyesi olarak öğrencileri tiyatro ile buluşturdu Başkan Kaplan karne hediyesi olarak öğrencileri tiyatro ile buluşturdu

Çalıştayda ele alınan bir diğer konu ise kadın muhtarların mahallelerinde yaşanan kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin deneyim ve gözlemleri oldu. Çalıştaydan kadın muhtarların tespit ettikleri kadına yönelik şiddet vakaları karşısında neler yapabilecekleri konusunda daha çok bilgilenmek ve bu konuda eğitim almak istedikleri sonucu çıktı. Öte yandan yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın muhtarlara şiddeti engellemek amacıyla daha çok destek vermeleri gerektiği vurgulandı.