Türkiye iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. Arama kurtarma çalışmalarının 9. gününde can kaybı 31 bin 974'e yükseldi.
Sosyal medya platformundan  ‘Fay hattı üzerine ev yapılır mı?’ başlıklı videoda soruları yanıtlayan Celal Şengör, Türkiye’de hangi iller ve ilçelerde şehirleşmenin olmaması gerektiğini açıkladı. Celal Şengör’ün saydığı iller arasında Aydın'da var. “Türkiye’de haritaya baktığınız zaman, ‘Bu ilde şehirleşme olmamalı, buraya böyle binalar yapılmamalı’ dediğiniz en dikkat çekici şehirler hangileri? Sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Celal Şengör’ün cevabı şöyle, 
“ Mesela Bursa’nın ovadaki kısmı, mesela Erzincan. Hatta 1939 depremi olunca İhsan Hoca, ‘Bizler o zaman İsmet İnönü’ye söyledik. Şehri taşıyalım dedik.’ demişti. İnönü de demiş ki, ‘Devletimizin şu anki iktisadi gücü bütün şehri taşımaya yetmez.’ Çünkü Erzincan bir çöküntü ovasının içinde oturuyor. Dolayısıyla sakat bir yerde. Mesela Alaşehir’i düşün, Salihli’yi düşün. Bunlar, Alaşehir grabeni üzerine çöreklenmiş yerler. Buralarda sıkı bir deprem perişan eder orayı. Buna benzer çok şehir var Türkiye’de. Mesela Aydın’ı düşün  yurt üstünde oturuyor. Yapılması gereken zemini iyice inceleyip binaları da ona göre yapmak. İnsanları taşıyamazsınız ama binalarını ona göre yaparsınız”.