Daire, kamunun zarara uğratıldığı gerekçesiyle Gürşat Kale’nin ‘soruşturma izni’ kararına yaptığı itirazı reddetti. 

İncirliova Belediyesi’nde MHP’li Gürşat Kale’nin başkanlık yaptığı dönemde, iddiaya göre İncirliova’da jeotermal kuyusu açılması için ihaleye çıkıldı. 
2016 yılında yaklaşık 30 milyon lira bütçesi olan İncirliova Belediyesi, ihaleyi toplam bütçesinin yarısından fazlasına denk gelen, yaklaşık 16 milyon lira bedelle özel bir firmaya verdi. 
Bu paranın 7 milyon lirası ödenirken, 31 Mart 2019’da Belediye yönetimi değişti.
İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’nın şikayeti üzerine Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca işlem başlatıldı.
İçişleri Bakanlığı, usulsüzlük iddiaları üzerine, dönemin Belediye Başkanı Gürşat Kale, Başkan Yardımcısı Baki Aslantaş ve bazı Belediye Meclis Üyeleri ile belediye çalışanları hakkında soruşturma izni verdi.
KALE İTİRAZ ETTİ, DANIŞTAY REDDETTİ
Gürşat Kale, Baki Aslantaş ve diğer şüpheliler, İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma izni kararına ittiraz etti. İtirazla ilgili nihai kararı, Danıştay Birinci Dairesi verdi.
Danıştay Birinci Dairesinde alınan karara göre, Gürşat Kale ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılmasına hükmedildi.
“SORUŞTURMA YAPILACAK NİTELİKTE”
Buna göre, Gürşat Kale ve Baki Aslantaş ve diğer şüpheliler hakkında; 
İhaleye teklif verecek isteklilerin seçimi için kriterler ortaya koymadığı, ayrıca en düşük teklifi veren firmayı ihaleye davet etmediği,
Ödenek yokken ihaleye çıkılamayacak olmasına rağmen, yaklaşık 30 milyon lira olan belediye bütçesinin yüzde 50’sinden fazlasına denk gelen, 16 milyon lira bedelle ihale yaptığı, 
Ödemeler için kredi çekilerek kamu zararı yaratıldığı, 
Geçici ve kesin kabuller yapılmadan, yapılmayan bazı iş kalemleri için ödeme yapıldığı gibi gerekçelerle soruşturma yürütülmesi gerektiği belirtildi.
Danıştay Birinci Dairesi, Gürşat Kale ve diğer şüpheliler hakkındaki İçişleri Bakanlığının soruşturma izni kararına yapılan itirazı reddetti. 
Dosya Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilirken, şüphelilerin ifadelerinin alınmaya başlanacağı öğrenildi.