banner47

Deprem uzmanından kritik uyarı

"Kuşadası ve Söke sallanacak "

Deprem uzmanından kritik uyarı
banner68
banner90

Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de meydana gelen şiddetli depremin ardından çarpıcı uyarılar yaptı. Prof. Ercan, "Depremin asıl şiddeti 9'dur. Yani yıkım gücü 9'dur. Büyüklüğü ise 6,7'dir. Artçıların olması normal. İzmir, Kuşadası, Söke sallanacaktır” dedi. 
AFAD'ın verilerine göre, merkez üssü İzmir Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Ege bölgesi ve Marmara bölgesinde birçok ilde hissedildi.
'BUNUN ARKASINDA 6'YA VARAN ARTÇILAR OLACAKTIR'
Haber Global'de konuşan Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Ege Bölgesi, Türkiye'nin en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bu da deniz içinde olan bir deprem. 1955'te bölgede biraz doğusunda 6.8'lik bir deprem var. Geçmişte deprem olmuşsa genelde gelecekte de aynı büyüklükte deprem olur. Şu anki bilgiler taze. Bunun arkasından 6'ya varan artçılar olacaktır" dedi.
Tüysüz, "Ege bölgesi sık faylardan oluşur. Deniz içinde varlığı bilinen faylar var. Birkaç saat sonra ne tür bir fay tarafından oluştuğu belli olur" diye konuştu.
"DEPREMİN ASIL ŞİDDETİ 9"
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise "Depremin asıl şiddeti 9'dur. Yani yıkım gücü 9'dur. Büyüklüğü ise 6,7'dir. Artçıların olması normal. İzmir, Kuşadası, Söke sallanacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
SÖKELİ GENÇ
SÖKELİ GENÇ - 3 hafta Önce

GEÇMİŞ OLSUN HEPİMİZE

banner80
SIRADAKİ HABER