banner47

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan İzmir'e 50 yıllık deprem dönüşümü açıklaması

- Bakan Murat Kurum: (2)- "Bugün depremzede vatandaşlarımız 'Allah sizden razı olsun' diyor. Bizim için en büyük mutluluk budur. Depremzede kardeşlerimizin duasını almaktır. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah sonuna kadar da söz verdiğimiz gibi onları yalnız bırakmadan konutlarını, okullarını vereceğiz"- Depremzede Gülnaz Gönülçalan:- "O kadar memnunum ki elim ayağım titriyor. Politika yapmıyorum. Önce CHP'liyim yanlış anlamayın. Başımdan geçenleri söylüyorum. Sözünüzün arkanızda duruyorsunuz. Yaptığınız işi bitiriyorsunuz. Bu bizim çok hoşumuza gidiyor. Cumhurbaşkanımıza da saygılar sunarız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan İzmir'e 50 yıllık deprem dönüşümü açıklaması
banner68

İZMİR (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 30 Ekim depreminin ardından İzmir'deki depremzedelerin yaralarını sarmak ve kentin 50 yıllık deprem dönüşümünü tamamlamak üzere çalıştıklarını belirterek, "Bugün depremzede vatandaşlarımız 'Allah sizden razı olsun.' diyor. Bizim için en büyük mutluluk budur. Depremzede kardeşlerimizin duasını almaktır. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah sonuna kadar da söz verdiğimiz gibi onları yalnız bırakmadan konutlarını, okullarını vereceğiz." dedi.

İzmir'deki depremden en fazla hasar gören Bayraklı ilçesinde depremzedeler için yapımı süren konut projeleri ile rezerv alandaki projelerde incelemelerde bulunan Bakan Kurum, çalışmalarda gelinen son durum hakkında açıklama yaptı.

Depremzedelerin yaralarını sarmak için hızlı hareket ettiklerini, onlar için bir saatin dahi önem taşıdığını bildiklerini kaydeden Kurum, ülke genelinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 yılında başlattığı seferberlik kapsamında bugüne kadar 2,5 milyon konutun dönüşümünü yaptıklarını, 10 milyon vatandaşın can ve mal güvenliğini teminat altına aldıklarını dile getirdi.

Hedeflerinin her yıl 300 bin, gelecek 5 yıllık süreçte de 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu bildiren Kurum, dönüşüm konusunda hızlı, gönüllü ve yerinde prensipleriyle hareket ettiklerine işaret etti.

Sadece İzmir'de depremzedelere 10 milyon lira kira, taşınma gibi yardımlarda bulunduklarını, İzmir iş dünyası iş birliğiyle depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ev hibe etmek için çalışma yürüttüklerini bildiren Kurum, şöyle konuştu:

"Belediye başkanlarımıza da talimatımız şudur; ağır, orta ve az hasarlı binalar için belediyelerimiz de işin bir tarafından tutacak. Vatandaşımız da dönüşmeye razı. Bakanlık olarak biz de verilmesi gereken her türlü desteği vereceğimizi, belediyelerimize de ilettik. Gelen her türlü talebi karşılamaya gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda da onların yarasını saracak desteği vermeye çalışıyoruz. Amacımız 50 yıllık, 100 yıllık planları yapmak. Bu alanda İzmir'in deprem dönüşümü noktasında 50 yıllık planlamasını yapacak şekliyle hareket ediyoruz."

- "Eser siyaseti yapmaya gayret gösteriyoruz"

Bayraklı'daki rezerv alanda yeşilin içinde, okuluyla, sosyal donatısıyla yatay mimari esaslı projeyi yürüttüklerine dikkati çeken Bakan Kurum, yüzde 90'ı deniz manzaralı evlerin cazibe merkezi olacağını aktardı.

"Eser üretiyoruz ve eser siyaseti yapmaya gayret gösteriyoruz." ifadelerini kullanan Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan da öğrendiğimiz budur, gittiğimiz her yerde verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Bugün depremzede vatandaşlarımız 'Allah sizden razı olsun' diyor. Bizim için en büyük mutluluk budur. Depremzede kardeşlerimizin duasını almaktır. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah sonuna kadar da söz verdiğimiz gibi onları yalnız bırakmadan konutlarını, okullarını vereceğiz." dedi.

Bakan Kurum, gazetecilerden gelen "deprem yönetmeliğine uygun olmayan binalara" ilişkin soru üzerine, İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın zemininin çok kaygan, yumuşak olduğunu, 4-5 metre kazdıktan sonra zeminden su çıktığını ifade ederek, yeni evlerin yapımında binaların sağlamlığını ve zeminin özelliğini göz önünde bulundurduklarını aktardı.

Murat Kurum, kentsel dönüşüm noktasında ada bazında anlaşma yapan vatandaşlara talepleri doğrultusunda finans, teknik destek ve garantörlük gibi konularda destek olacaklarını dile getirdi.

- Depremzedelerin sorunlarını dinledi

Öte yandan, Bakan Kurum, Bayraklı bölgesindeki temasları sırasında depremzede vatandaşlarla sohbet etti.

Depremzedelerin sorun ve taleplerini dinleyen Bakan Kurum'un yanına yaklaşan Gülnaz Gönülçalan, 3 yaşından beri gurbette olduğunu, kazandıkları parayla bir ev alabildiklerini, onun da depremde yıkıldığını söyledi.

Depremde kaybettiği evinin yeniden yapıldığını ifade eden Gönülaçan, "O kadar memnunum ki elim ayağım titriyor. Politika yapmıyorum. Önce CHP'liyim yanlış anlamayın. Başımdan geçenleri söylüyorum. Sözünüzün arkanızda duruyorsunuz. Yaptığınız işi bitiriyorsunuz. Bu bizim çok hoşumuza gidiyor. Cumhurbaşkanımıza da saygılar sunarız." dedi.

Bakan Murat da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temel attığında söz verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ağustos itibarıyla konutlarımızı etap etap teslim etmeye başlıyoruz. Şu gördüğünüz şu an temel seviyesinde olan inşaat, inşallah ağustos sonu itibarıyla bitecek. İnşallah eylül ayında vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Deprem ekim ayında oldu tüm Türkiye İzmir için üzüldü. Yaraları sarmak üzere çalışmalar yaptık. Bitene kadar da sözümüzün arkasındayız inşallah."

- Taziye ziyaretinde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm alanındaki incelemelerin ardından, kanser tedavisi gören eşi Ziynet Sertel'i kaybeden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'e taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Kurum'a inceleme ve ziyaretleri sırasında Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, AK Parti ve MHP İzmir milletvekilleriyle bürokratlar eşlik etti.

(Bitti)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER