banner47

Aydın-Denizli Otoyoluna ilk kazma vuruldu

Aydın-Denizli Otoyoluna ilk kazma vuruldu
banner68
banner108

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Denizli’nin sanayi, ticaret, tarım ve ihracat merkezi olarak ürettiği katma değeri, yine bereketli topraklar üzerine kurulu Aydın ile bu otoyolumuz sayesinde buluşturacaktır” dedi. 
Ege Bölgesi’nin 163 kilometrelik en önemli otoyol projesi olan ve İzmir ile Antalya’yı birbirine bağlayacak projenin ana ayaklarından birisi konumunda bulunan Aydın-Denizli Otoyolunun temeli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından atıldı.
“TURİZM MERKEZLERİNE ULAŞIM KOLAYLAŞACAK”
Yap-İşlet-Devret yöntemiyle hayata geçirilen bu projelerdeki başarıların yatırımcılara güven verdiğini ve talebi artırdığına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Bugün sizlerle birlikte temelini atmak için bir araya geldiğimiz Aydın-Denizli Yolu da bunun en güzel örneği olacaktır. Denizli; sanayi, ticaret, tarım ve ihracat merkezi olarak ürettiği katma değeri, yine bereketli topraklar üzerine kurulu Aydın ile bu otoyolumuz sayesinde buluşturacaktır. Her iki ilimiz de tarımsal ve sınai üretimin yanı sıra ülkemizin önde gelen turizm merkezleridir. Turistik trafiğin geçiş noktası olan bölgemizin ulaşım altyapısı, İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmir-Aydın Otoyolu ile önemli ölçüde güçlenmiştir. Şimdi, otoyol ağını Aydın ve Denizli üzerinden Antalya’ya kadar ulaştıracak çalışmalar neticesinde daha da güçlenecektir. Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Bölgenin en önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanına Denizli üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin daha kısa sürede nakledilmesi sağlanacaktır. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu arasında bir kavşak konumunda olan Denizli ilimizin önemi ve ülke ekonomisine katkısı daha da artacaktır” şeklinde konuştu.
“SEYEHAT SÜRESİ 1 SAAT 15 DAKİKAYA DÜŞECEK”
Bakan Karaismailoğlu, temeli atılan Aydın-Denizli Otoyol Projesi hakkında şu bilgileri paylaştı:
“Aydın-Denizli Otoyolu; 140 kilometresi 2x3 şeritli ana yol, 23 kilometresi de 2x2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğundadır. Proje kapsamında 19 adet köprülü kavşak, 19 adet viyadük ve 5 adet otoyol hizmet tesisi yapılacaktır. Otoyol güzergahı, mevcut Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağı’ndan başlayarak Dalaman üzerinden Yenipazar’a ulaşacak, Büyük Menderes Nehri’nin güneyinden, Hamidiye ve Yazırlı yerleşkelerinin kuzeyinden de Kuyucak ilçesinin güneyine varacak. D-585 (Aydın-Denizli) Ayr.-Karacasu Devlet Yolu’nu geçen otoyol, Karapınar’ın kuzeyinden, Azizabat ve Yamalak yerleşkelerinin güneyinden D-320 Aydın-Denizli Devlet Yolu’na paralel devam edecek ve Sarayköy’ün güneyinden geçerek, Kumkısık mevkiinde D-320 Devlet Yolunun kuzeyine geçecek. Bu noktadan itibaren Denizli ilini çevreleyen otoyolumuz, Çeltikçi-Korucuk-Kocadere istikametinde devam edip, Kocabaş mevkiinde sonlanacaktır. Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanmasıyla güzergahtaki seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek. Zamandan 472 milyon lira, akaryakıttan 142 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 614 milyon lira tasarruf edilecek.”
“AYDIN VE DENİZLİ’YE HAYIRLI OLSUN”
Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi yapısı itibariyle mevcut ulaşım modları arasında gerek ulaşım ağı, gerekse teknolojik bakımdan uyumun ve de devamlılığın sağlanmasının zaruri olduğunu kaydeden Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Örneğin, halen ticari taşımacılığın yüzde 80’ini limanlarımız üzerinden yaparken, limanlarımıza çıkan kara ve demiryollarının önemi büyüktür. Böylesine geniş bir perspektifle, doğru zamanda, doğru yerde yaptığımız, akıllı ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızın getirisi, hem ülkemiz, hem de vatandaşlarımızın hayat standartları açısından çok büyük olacaktır. Ülkemiz ekonomisinin 2023 hedeflerini yakalamasında gerekli olan altyapıyı gerçekleştirmek için yılmadan, özveriyle ve ciddiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Canı gönülden inanıyorum ki; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmak yolunda her türlü gayreti ve kararlılığı milletçe ve beraberlik içinde göstereceğiz. Aydın-Denizli Otoyolu projesinin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başta Denizli ve Aydın olmak üzere tüm ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER