banner47

“Yumurta üreticileri 5-6 ay boyunca zararına çalıştı”

Aydın’ın Efeler ilçesinde tavuk çiftliği işletmeciliği yapan Zooteknist ve Ziraat Mühendisi Muhammet Raşit Kalkan, yumurta fiyatlarındaki artışın iç piyasada ürünün azalması ve artan maliyetler nedeniyle yaşandığını söyledi. Yeme gelen zamlarla da üreticinin zorlanmaya başladığını söyleyen Kalkan, “5-6 ay boyunca yumurta fiyatları zararına seyretti” dedi.

“Yumurta üreticileri 5-6 ay boyunca zararına çalıştı”
banner68
banner108

Yumurta fiyatları son dönemlerde tırmanışa geçti. Vatandaş, artıştan şikayet ederken üreticiler ise ürünün iç piyasada azalması ve artan girdi maliyetleri nedeniyle sattıkları fiyatın yetersiz kaldığını, son 5-6 ayda bir koliden 4-5 lira zarar edildiğini söylüyor.

Efeler’de tavuk çiftliği işletmeciliği yapan Zooteknist ve Ziraat Mühendisi Muhammet Raşit Kalkan, “Yumurta piyasasındaki artışın sebebi birincisi maliyetler. Salgından dolayı yem fiyatları yüzde 70-80 oranında zamlandı. Akabinde elektrik ve diğer giderlerde de artış var. Ancak esas zammın sebebi yumurtanın iç piyasaya yetmemesi. Yurt dışına inanılmaz bir ihracat başladı. Şu anda haftalık 300-350 TIR arasında biz yurtdışına gönderiyoruz şu anda. Bu da iç piyasadaki yumurta miktarını azalttığı için ister istemez fiyatlara yansıyor” dedi.

Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ana gider kalemi bizde yem olduğu için, yeme gelen zamlar da direk yumurtaya yansıması gereken zamlar. Ancak yaklaşık arz talep dengesi durumundan dolayı 5-6 aydır yumurta fiyatları zararına seyretti. Üretici olarak zararına yumurta verdik. Herkes bir kolide 4-5 lira zararla çalıştı. Hatta bu zaman zarfında batan firmalar da oldu. Yaz döneminde birçok üretici maliyet zararının altından kalkamadı. O nedenle şu an artıştaki fiyatlar aslında olması gereken fiyatlar.”

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139